کتابداران گیلان ملزم به آموزش نحوه نگهداری نسخ خطی شدند
20 مرداد 98 - 00:00

 مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان بیان کرد: نسخ خطی بخشی از هویت مردمان این سرزمین است ازین رو کتابداران ملزم به نحوه آموزش و نگهداری این بخش از میراث فرهنگی سرزمینمان شدند.

پریسا کرمی افزود: آشنایی با مقوله حفظ و نگهداری آثار ملی و هویت فرهنگی مردمان هر سرزمین از مهمترین مباحث مورد توجه دولت هاست و جلوگیری از سرقت، آفت زدایی منابع و نحوه استفاده افراد از منابع نسخ خطی و چاپ سنگی باید مورد توجه مسئولان فرهنگی باشد.
وی با تاکید بر آموزش افراد متخصص در زمینه یادشده اظهار داشت: اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان با توجه به اهمیت مقوله یادشده کارگاه آموزشی آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی را با حضور جمعی از کتابداران استان برگزار کرد.
وی اضافه کرد: ویژگی های نسخ خطی و چاپ سنگی، قدمت این آثار و همچنین نحوه نگهداری و حفظ این منابع ارزشمند از مواردی بود که در کارگاه یادشده مورد بحث و آموزش قرار گرفت.
کرمی ریشه های کتابت نسخ خطی و منابع چاپ سنگی را در هنر، تاریخ و هویت مردم مناطق مختلف دانست که به لحاظ مادی نمی توان ارزش گذاری صحیحی برای آن قائل شد لذا توجه به نحوه حفظ و نگهداری آن می بایست مورد توجه جامعه بویژه کتابداران قرار گیرد.
بیش از۵۰هزار نسخه کتاب خطی، چاپ سنگی و سربی در کتابخانه های عمومی سراسر کشور موجود است که از این تعداد حدود۵۸۰ نسخه سهم کتابخانه های عمومی استان گیلان است
۸۲ کتابخانه عمومی  نهادی در گیلان فعال است.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام