قیمت‌های سلیقه‌ای تعادل بازار را بر هم زد
24 مرداد 98 - 00:00

با ورود موج گرانی قیمت تمامی اقلام اساسی افزایش پیدا کرده و در آشفته بازار اقتصادی وجود قیمت‌های سلیقه‌ای بیش از پیش تعادل بازار را بر هم زده است.

این روزها اگر شرایط مالی اجازه دهد تا برای خرید و تهیه اقلام اساسی گشتی در بازار بزنید شاهد انواع و اقسام قیمت‌های خودسرانه و سلیقه‌ای خواهید بود.
شرایط بد اقتصادی به حدی بازار را نامتعادل کرده که هیچ‌گونه قیمت مصوبی در بازار مشاهده نمی‌شود و برخی از فروشندگان بر اساس نوع سلیقه خود اقلام اساسی را قیمت گذاری می‌کنند. 


نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ساماندهی بازار و جلوگیری از رشد قیمت‌ها، در گرو ورود دولت به تامین کالاهای اساسی مردم است.
وی گفت: اعتقاد به اقتصاد باز و رسیدن بازار به تعادل به واسطه عرضه و تقاضا به افزایش تورم دامن زده است.
نماینده مردم ارومیه در مجلس با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور رها کردن بازار به صلاح نیست، افزود: دولت باید با دقت و نظارت بیشتری بازار را رصد کرده و از نرخ گذاری های سلیقه‌ای جلوگیری کند.
وی با بیان اینکه باید نظارت حاکمیتی بر قیمت‌ها وجود داشته باشد، تصریح کرد: از نظر بنده و برخی دیگر از نمایندگان شش قلم از کالاهای اساسی مردم از جمله نان، قند، برنج، روغن، گوشت و لبنیات باید به صورت کوپنی در اختیار مردم قرار بگیرد تا بازار نرخ گذاری های سلیقه‌ای جمع شود.

قاضی پور با تاکید بر اینکه کوپنی شدن کالاهای اساسی قیمت آن را در سراسر کشور مشخص خواهد کرد، گفت: اقدام فعلی دولت در توزیع مرغ و گوشت تنظیم بازار نیز برای برخی مناطق کشور از جمله تهران مفید بوده و سایر مناطق از این موضوع بی بهره‌اند.
وی با بیان اینکه دولت در موضوع نظارت بر بازار باید تجدیدنظر اساسی کند، افزود: اگر دولت خود مسئول تامین کالاهای اساسی باشد و گزارش آن را به دستگاه های مربوطه ارایه کند، فساد و گرانی به شکل فعلی رخ نخواهد داد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: وزارت صمت و همچنین سازمان بازرسی و تعزیرات حکومتی به موضوع گرانی ها ورود کرده و دستگاه قضایی هم نسبت به برخورد قهری با آنها اقدام کند تا آرامش به بازار بازگردد.
 


نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام