طرح توزیع جغرافیایی سفر، مشوق سرمایه گذاری گردشگری
27 مرداد 98 - 00:00

 طرح موسوم به سفر آسان و توزیع جغرافیایی سفر که بر اساس اعلام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از اول شهریور ماه اجرا خواهد شد، با اعمال نگاه یکسان به مناطق گردشگرپذیر، بخش خصوصی را به سرمایه گذاری در احیای گردشگاه های استان های مختلف ترغیب خواهد کرد.

به تازگی ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اجرا شدن طرح سفر آسان و توزیع جغرافیایی سفر از اول شهریور ماه امسال، با همکاری آژانس های مسافرتی و بانک های عامل از طریق تقسیط هزینه سفر و هدایت مسافران و گردشگران به مناطق گردشگرپذیر کشور خبر داده است تا با این روش ها، به مناطقی که گردشگر کمتری دارند، توجه بیشتری شود.

این طرح مبتکرانه بی شک در تعدیل نگاه و توجه برای توسعه مناطق گردشگری موثر و مفید است و سبب جلب توجه سرمایه گذاران بخش خصوصی به احیای تفرجگاه ها و ظرفیت های مغفول گردشگری در استان های مختلف خواهد شد و شهرستان هایی که نسبت به نواحی گردشگرپذیر نظیر شهرهای شمالی کشور، از گردشگر کافی برخوردار نیستند، در ویترین توجه مسافران و گردشگران قرار خواهند گرفت.

هر چند نمایندگان مجلس، استانداران و فرمانداران همواره استقبال و حمایت خود را از بخش خصوصی برای فعالیت اقتصادی در گردشگاه ها اعلام می کنند، اما این آغوش گرم، با توجه به روانه شدن سیل گردشگران به شمال کشور، در جلب و جذب بخش خصوصی توفیق چندانی نداشته و هدایت گردشگران از ناحیه سازمان متبوع در قالب طرح توزیع سفر، بهترین راهکار احیای ظرفیت های گردشگری است.

ساز و کار تقسیط هزینه های سفر با مشارکت بانک ها و آژانس های مسافرتی و توزیع جغرافیایی مسافرت ها، نگاهی عادلانه بر استان ها خواهد انداخت و فعالان بخش خصوصی با اطمینان بیشتر  به بازگشت سرمایه خود، برای احداث زیرساخت های گردشگری شهرهای مختلف برانگیخته خواهند شد.

بسیاری از فعالان بخش خصوصی علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، بستر لازم و شاید مفیدی را در محل زندگی خود برای سرمایه گذاری سراغ ندارند و به ناچار، در نقاط دوردست سرمایه گذاری می کنند، اما با اجرا شدن طرح های یاد شده، تضمین کافی برای حضور مسافران و گردشگران در مناطق مختلف و به تبع آن، اطمینان لازم برای بازگشت سرمایه ایجاد خواهد شد.

از نقطه نظر دیگر؛ این طرح های ابتکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری احیا کننده بوم گردی است و با توجه به راهبرد سازمان یاد شده برای احیای بوم گردی در شهرها و روستاها، کوچکترین استعدادها و قابلیت های گردشگرپذیر، مورد توجه قرار خواهد گرفت و با استمرار این روند، اشتغال و درآمدزایی تسهیل و هدف های متعالی طرح های بوم گردی به آسانی محقق خواهد شد.

با توجه به سهم بالای صنعت گردشگری در ایجاد شغل در دنیای معاصر، طرح توزیع جغرافیایی سفر، هر چه عادلانه تر اجرا شود، بسترساز احیا و ایجاد شغل های مستقیم و غیر مستقیم نیز خواهد بود و در سال رونق تولید، در بخش های متنوع و مرتبط تولید داخلی نیز تحرکی خاص ایجاد خواهد کرد و به لحاظ دربرگیرندگی بسیار و گستره مشاغل و حرفه های مرتبط با گردشگری، منافع زیادی را در شهرها و روستاها برای هموطنان خواهد داشت.

با اجرای این طرح ها نه تنها از ترافیک و حجم بالای سفرها در شهرهای شمالی کاسته خواهد شد، بلکه گردشگاه های جدیدی در مناطق کویری، کوهستانی و گرم و خشک نیز که تاکنون به اندازه کافی از این نظر مورد توجه قرار نگرفته است، دایر خواهد شد و با تمرکز زدایی از ساخت و ساز ویلاها و اماکن اقامتی در استان های شمالی، زیرساخت ها و اقامتگاه های متنوع و متناسب با شرایط اقلیمی نواحی مختلف ایران در استان های مختلف ساخته خواهد شد.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام