نمی‌توان بدون حضور ایران انتظار امنیت در خلیج فارس را داشت/ ما ارتباط خود را با آمریکا قطع نکردیم
31 مرداد 98 - 00:00

 محمدجواد ظریف در نشست موسسه بین‌الملل نروژ با عنوان «خطر جنگ و آینده خلیج فارس» در خصوص فشار آمریکا بر ایران و تنش در خاورمیانه گفت: آمریکا علیه ایران تحریم اعمال نکرده چرا که تحریم برای اعمال قانون است اما آنچه علیه ایران اعمال شده تروریسم اقتصادی است که بر مردم تاثیر خواهد گذاشت. آمریکا همچنین در حال تنبیه کشورهایی است که می‌خواهند روابط خود را با ایران عادی کنند. این‌ها تحریم‌های اقتصادی نیست؛ چرا که مردم را هدف را قرار داده است. پمپئو گفت اگر مردم ایران می‌خواهند غذا بخورند باید از ما تبعیت کنند. تروریسم برای ایجاد خشونت علیه مردم عادی است. آمریکا فشار به ایران وارد می‌کند و مردم را هدف قرار می‌دهد تا نظام را تغییر دهد.

وی ادامه داد: ما باید بدانیم که کشتی ما در جبل الطارق بخاطر تحریم‌های اروپا توقیف نشد بلکه به درخواست آمریکا توقیف شد. تحریم‌های اروپا قابل اعمال به فرامرز نیست و مقصد کشتی هم سوریه نبود و البته نفت ایران از سوی اروپا تحریم نشده است و فروش نفت ایران غیرقانونی نیست. اتحادیه اروپا تعهد داده است و نمی‌تواند حقوق بین‌الملل را نادیده بگیرد.

ظریف افزود: ایران قدرت بزرگ خلیج فارس است و هزار و پانصد مایل ساحل در خلیج فارس و دریای عمان دارد و ما ۵۰ درصد تنگه هرمز را کنترل می‌کنیم؛ نمی‌توانید انتظار امنیت در این منطقه را بدون ایران داشته باشید.

وزیر امور خارجه گفت: اگر امنیت می‌خواهید باید امنیت همه کشورها را تامین کنید. این تنها راه حل است. ما خواهان حفظ امنیت این منطقه هستیم اما امنیت باید برای همه تامین شود. نمی‌دانم چرا اروپا به آمریکا اجازه می‌دهد آنها را کنترل کند. دوستان ما برای کارهای خود به اوفک مراجعه می‌کنند.

ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی توسط ایران گفت: ما پهپادی را در خلیج مکزیک هدف قرار ندادیم بلکه این اتفاق در خلیج فارس رخ داد و البته برخی نامش را کامل نمی‌گویند. این پهپاد با تسلیحات ایرانی در آسمان ایران مورد هدف قرار گرفت. ما از خودمان دفاع کردیم. آمریکا می‌خواهد کارهای ماجراجویانه در منطقه ما انجام دهد. ما نشان دادیم که خواهان تنش نیستیم و خواهان مذاکره هستیم.

وی ادامه داد: من و جان کری در طول دو سال بیشتر از هر دو وزیر خارجه‌ای با هم مذاکره کردیم. ما توافق کردیم و روی هر بند فکر کردیم. ما در خصوص چندجانبه‌گرایی به توافق رسیدیم و آمریکا تصمیم گرفت یکجانبه از توافق خارج شود و سیاسیت حداکثر فشار را بر ایران حاکم کند. مردم ما در این جنگ مقاومت می‌کنند. ما در تاریخ هیچ جنگی را علیه هیچ کشوری آغاز نکردیم. در زمان آغاز جنگ صدام علیه ایران، فکر می‌کردند که تهران هفت روزه سقوط خواهد کرد چرا که همه پشت عراق قرار گرفتند اما دیدند که اینطور نشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با مکانیسم جلوگیری از تنش‌ها و ارتباط ضروری با آمریکا گفت: سفیر سوئیس در ایران نماینده ایالات متحده است و هر وقت بخواهیم پیامی بفرستیم به ایشان می‌گوییم. ما ارتباط خود را با آمریکا قطع نکردیم؛ ارتباط ما با اروپا برقرار است و در کمیسیون مشترک با هم دیدار می‌کنیم اما آمریکا ارتباط خود را قطع کرد.

وی در خصوص آینده رابطه با آمریکا و امکان شکل‌گیری گفت‌وگو گفت: اجازه بدهید به شما بگویم ۴ هفته قبل در سازمان ملل کسی آمد برای دیدن من و گفت من با ترامپ صحبت کردم و او شما را دعوت کرده و گفت اگر این دعوت را نپذیرید تحریم می‌شوید. آیا این طریقه دعوت به مذاکره است؟ این چیزی است که ما از طریق ایالات متحده دریافت می‌کنیم. در آمریکا انقلاب اتفاق نیفتاده و فقط انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده و آمریکا تعهدات دولت قبلی خود را نقض کرده است که البته قطعنامه شورای امنیت را همراه خود دارد. حالا ترامپ می‌گوید من این توافق را قبول ندارم و می‌خواهم توافق ترامپی داشته باشم.

ظریف ادامه داد: ما زمانی که در مساله توافق هسته‌ای مذاکره می‌کردیم گفتیم اگر این توافق عملی شود، می‌توانیم درباره مسائل دیگر هم گفت‌وگو کنیم حالا که حتی این توافق هم عملی نشده چگونه می‌توانیم روی مسائل دیگر صحبت کنیم؟ ما در حال حاضر چیزی برای مذاکره نداریم. این توافق چندجانبه است و هنوز بقیه طرف‌ها هستند و فکر می‌کنم قدرت دارند تا این توافق را حفظ کنند.

وی خطاب به کشورهای اروپایی گفت: تصور کنید فردا به شما بگویند بعد از ایران نباید با چین تجارت کنید؛ اگر هرکاری می‌خواهید آن زمان انجام دهید امروز انجام دهید؛ چراکه این اتفاق خواهد افتاد. وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل گفت ما با سه قدرت جهانی طرف هستیم ایران، چین و روسیه؛ البته من معتقدم دوره قدرت‌های بزرگ تمام شده اما آمریکا ایران را هم ردیف چین و روسیه قرار می‌دهد.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام