تحولات جدید در سازمان امور مالیاتی
4 شهریور 98 - 00:00

رییس کل سازمان امورمالیاتی در همایش هم اندیشی و قانونمندسازی حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به نیاز کشور به اداره شدن از طریق مالیات در شرایط تحریم کنونی گفت: نظام مالیاتی کشور به سرعت به سمت دیجیتالی شدن پیش می رود.
به گزارش آخرین خبر، دکتر امیدعلی پارسا در همایش هم اندیشی و قانونمندسازی حوزه فناوری اطلاعات که عصر یکشنبه به همت تشکلهای مردمی کشور، شرکت ماریاتل و انجمن واردکنندگان تلفن همراه دراتاق بازرگانی برگزارشد، افزود: بیش از 80تا 90درصد منابع اداره کشورهای پیشرفته از محل مالیات‌ها تامین می شود و ما نیز درشرایط تحریمی که درآمدهای نفتی قطع شده اند باید به این سمت برویم.
وی حمایت از تولید و تولید کننده را یکی از وظایف سازمان امورمالیاتی اعلام کرد و افزود: درصورتی که اصل بدهی مالیاتی واحدها تا پایان مهرماه پرداخت شود، جرایم مالیاتی آنها مشمول بخشودگی کامل قرار می گیرد که این اقدامی درراستای رونق تولید است.
رییس کل سازمان مالیاتی کشور مقابله با فرارمالیاتی را از دیگر وظایف این سازمان برشمرد و گفت: فرارمالیاتی خط قرمز و جرم است، یعنی فقط مشمول جریمه نمی شود بلکه پای قوه قضاییه نیز به میان می آید.

باید به جوانان صاحب ایده اعتماد کنیم
دکتر دلیری دستیار معاون علمی رئیس جمهور نیز در این مراسم با بیان این که جوانان صاحب ایده و اندیشه توانسته اند تحولات عظیمی در کشور در برخی از بخشها مانند بخش حمل و نقل به وجود آورند، گفت: ما باید به جوانان صاحب ایده و فکر اعتماد کنیم.
به گفته وی بستر فعالیت های ارتباطی و پیام رسان ها و اینترنت باعث شده است که دروازه‌ های میان کشورها برداشته شود و هر کجا اتفاقی بیفتد بلافاصله از طریق فضای مجازی اطلاع رسانی شود و همه اینها در بستر تلفن همراه دارد اتفاق می افتد. دکتر دلیری با بیان اینکه فناوری در دنیا به سرعت در حال رشد است افزود: ما باید روی دانش و فکر بچه‌های خودمان تمرکز کنیم فضای کشور با دانش و فکر و اندیشه می‌تواند متحول شود. وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در حمایت از اقتصاد دانش بنیان افزود: تاکید ایشان نشان دهنده اهمیت این حوزه است که می تواند تحولات عظیمی در بخش‌های مختلف اقتصاد به وجود آورد.

پیشنهادی برای کاهش قاچاق گوشی همراه
مهندس اسمعیل، مدیرعامل شرکت ماریاتل نیز دراین همایش پیشنهاد کرد که رجیستری گوشی های همراه به ویژه درمورد گوشی های همراه مسافر به مراکز پلیس +10 واگذار شود. 
به گفته وی این مساله موجب کنترل بیشتری برامر رجیستری و موجب ازبین رفتن سوء استفاده های برخی از دلالان و قاچاقچیان و دسترسی آنها به سامانه رجیستری می شود.
اسحاقی، دبیرکل انجمن واردکنندگان تلفن همراه نیز با اشاره به این که 38 شرکت در صف مجوز واردات تلفن همراه هستند، چنین شرایطی را نشان دهنده خوب بودن بازار این کالا درکشور دانست و گفت: فضای خوب بازار گوشی همراه باعث شده است که درشرایط فعلی که قیمت گوشی همراه درکشورهای منطقه درحال افزایش است، اما درایران روند کاهشی به خود گرفته است.
دکترمیرزنده دل، دبیرکل تشکلهای مردمی کشور نیز با بیان این که درشرایط فعلی درآمدهای نفتی به شدت کاهش یافته است و باید کشور از طریق مالیات اداره شود، گفت: درچنین شرایطی باید بخشهای مختلف خصوصی کشور کنار یکدیگر قرار گیرند و زیرساختهای اقتصادی مناسبی فراهم شود.
وی افزود: اگر بخشهای خصوصی کشور درکنار هم قرار گیرند می توانیم آنها را با یک اجماع بزرگ در چارچوب قانون محوری به هم متصل کنیم.
باید صدور اظهارنامه و صورت حساب به موقع صورت گیرد
دکتر پورمحمود معاون امور فنی سازمان امور مالیاتی کشور نیز در این همایش از فعالان اقتصادی خواست تا در زمینه صدور بارنامه و صورتحساب به درستی و به موقع اقدام کنند تا مشمول جریمه نشوند و افزود: اگر درمعاملات صورتحساب صادر نشود یا برخی از اطلاعات داخل صورتحساب نظیر نشانی یا کد اقتصادی درست نوشته نشده باشد بر اساس ماده ۱۶۹ مشمول جریمه می گردد.

دو رسالت نظام مالیاتی
مدیر کل پژوهش سازمان امور مالیاتی کشور نیز در این همایش با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور از منظر متغیرهای کلان و وضعیت بودجه خاص و حساس است، افزود: ما باید در چنین شرایطی به سمت گسترش پایه‌های مالیاتی و اداره منابع کشور از طریق دریافت مالیات برویم. مهندس توتونچی افزود : اجرای دقیق مالیات بر ارزش افزوده موجب محدود شدن عرصه فعالیت های غیر قانونی برای شرکت‌های صوری در نظام رسمی کشور شده است .به گفته وی این قانون شفافیت و فضای امنی را برای فعالیت های شفاف و قانونمند مالیاتی در کشور فراهم کرده است.

باید نظام هوشمند اقتصادی در کشور شکل گیرد
دکتر خانی ،مدیرکل مبارزه با پولشویی سازمان امور مالیاتی نیز در این مراسم گفت: تا زمانی که به سیستم متمرکز هوشمند در اقتصاد نرسیدیم باید دقت ها را افزایش دهیم تا دچار تخلفات در حوزه مالیات نشویم به همین دلیل باید نظام اقتصادی کشور هوشمند شود و برای آن زیرساختهای لازم شکل گیرد.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام