دلیل کاهش قیمت خودرو در روز‌های گذشته
5 شهریور 98 - 00:00

 بررسی میدانی بازار خودرو‌های داخلی حاکی از افت دو تا هشت میلیونی قیمت‌ها در ۱۰ روز گذشته است و رکود همچون هفته‌های گذشته بر این بازار حکمفرماست.


امروز (سه‌شنبه) در مقایسه با یک هفته تا ۱۰ روز گذشته، در گروه سایپا قیمت هر دستگاه پراید ۱۳۱ صندوق دار از ۴۵ میلیون تومان به ۴۳.۵ میلیون تومان، پراید ۱۱۱ از ۵۱ میلیون به ۴۸ میلیون تومان، تیبا صندوق دار از ۵۳.۵ میلیون به ۵۱.۵ میلیون تومان، تیبا ۲ هاچ بک از ۵۹ میلیون به ۵۶.۵ میلیون تومان و ساینا از ۵۸ به ۵۶ میلیون تومان کاهش یافت.
در گروه ایران خودرو، قیمت هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از ۸۴ میلیون به ۸۱ میلیون تومان، ال ۹۰ اتوماتیک از ۱۷۰ به ۱۶۲ میلیون تومان، سمند ال. ایکس از ۸۲ به ۷۷ میلیون تومان، پژو جی. ال. ایکس از ۷۸ میلیون به ۷۵ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ اس. ال. ایکس از ۸۹ میلیون به ۸۳ میلیون تومان، دنا ساده از ۱۱۳ میلیون به ۱۰۷ میلیون تومان، دنا پلاس بدون سقف از ۱۳۵ میلیون به ۱۲۸ میلیون تومان کاهش و نمونه با سقف آن در حدود ۱۶۰ میلیون تومان قیمت خورده است.

کارشناسان، دلیل این کاهش قیمت‌ها را امیدواری به بهبود روابط سیاسی و امید مصرف کنندگان و مشتریان به آینده عنوان می‌کنند.

آنان معتقدند کاهش ارزش دلار در روز‌های گذشته تاثیری روانی در افت قیمت‌ها بویژه خودرو‌های مونتاژی داشته است، اما بابت تاثیر تغییر مدیریت‌ها بخصوص تعیین «فرشاد مقیمی» به عنوان مدیرعامل جدید ایران خودرو در روز جاری، باید منتظر روز‌های آینده ماند.
امروز در گروه مونتاژی‌ها، سراتو مونتاژی سایپا ۳۰۰ میلیون تومان قیمت خودرو که در مقایسه با هفته گذشته ۱۰ میلیون تومان افت قیمت داشت. پژو ۲۰۰۸ نیز که هفته گذشته ۳۲۰ میلیون تومان داد و ستد می‌شد امروز با افت هشت میلیون تومانی به ۳۱۲ میلیون تومان رسید.

سیتروئن سی ۳ مونتاژی سایپا نیز با افت ۱۰ میلیون تومانی در مدت یاد شده از ۳۶۵ میلیون تومان، امروز به ۳۵۵ میلیون تومان رسید.
همچنین در ۱۰ روز گذشته در بخش خودرو‌های چینی، قیمت جک اس ۵ از ۲۸۰ میلیون به ۲۷۲ میلیون تومان، جک اس ۳ از ۱۹۵ میلیون به ۱۹۰ میلیون تومان، هایما اس ۷ سفید رنگ از ۲۸۰ میلیون به ۲۷۲ میلیون تومان و هایما اس ۵ از ۲۵۵ میلیون به ۲۴۵ میلیون تومان کاهش یافتند.

افت ۸۰ درصدی خرید و فروش‌ها
نمایشگاه داران و فعالان بازار از افت شدید خرید و فروش‌ها خبر می‌دهند؛ به طوری که در مقایسه با دو ماه گذشته تا ۸۰ درصد کاهش داشته است.

آنان می‌گویند بهبود وضعیت عرضه ایران خودرو و سایپا در روز‌های گذشته، بر روند کاهشی هرچند کند قیمت‌ها اثرگذار شده است.

رکود سنگین در بازار خارجی‌ها
گپ و گفتی با فعالان نمایشگاهی خودرو‌های خارجی، حاکی از سایه سنگین رکود بر بازار این خودروهاست، به طوری که نمایشگاه داران عنوان می‌کنند عمده خرید و فروش‌ها در خودرو‌های تا مرز ۳۰۰ میلیون تومان است که البته اندک است، پس از آن رکود سنگین تری در خودرو‌های با محدوده قیمت ۳۵۰ میلیون تومان به بالا شاهد هستیم و در رده خودرو‌های لوکس و میلیاردی نیز خرید و فروش انگشت شمار است.

آنان معتقدند این روز‌ها هیچ کس حتی خودِ نمایشگاه‌داران به دنبال سرمایه‌گذاری در زمینه خودرو نیستند.
کارشناسان خودرو‌های داخلی و خارجی، تداوم رکود با توجه به در پیش بودن ایام محرم و صفر را در بازار پیش بینی می‌کنند.


نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام