معافیت‌ مالیاتی برای سرمایه‌گذاران مجتمع‌های بین‌راهی
6 شهریور 98 - 00:00

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و نظارت بر بهره‌برداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خبر داد که به سرمایه‌گذاران ساخت مجتمع‌های خدماتی- رفاهی بین‌راهی تسهیلات ویژه غیرنقدی پرداخت می‌شود.

محمدرضا شهرکی ثانوی روز چهارشنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا، گفت: این حمایت ها که به صورت غیرنقدی است در دو بخش تسهیل روند صدور موافقت‌نامه برای تاسیس مجتمع های بین راهی و همچنین معافیت های مالیاتی است.

وی با بیان اینکه توسعه مجتمع‌های رفاهی-خدماتی به نسبت ساخت راه‌های جدید، فراوانی کمی دارد و پاسخگوی نیاز مسافران و کاربران جاده نیست، گفت: با حمایت های قانونی جدید روند اخذ موافقت نامه از سوی سرمایه گذار برای تاسیس مجتمع های خدماتی بین راهی آسان می شود.

وی ادامه داد: همچنین سازمان راهداری به احداث راه‌های دسترسی مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی در بزرگراه‌ها، آزادراه‌ها، راه‌های اصلی و فرعی کمک مالی می کند. برای آسفالت راههای دسترسی به مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی نیز اعتبار لازم در اختیار ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استانها قرار می گیرد و پروژه آسفالت پس از طی تشریفات مناقصه با اعتبارات سازمان راهداری انجام می‌شود.

به گفته شهرکی ثانوی اکنون در هر ۱۱۸ کیلومتر یک مجتمع خدمات رفاهی ساخته شده است اما تلاش سازمان راهداری این است که در هر ۷۴ کیلومتر یک مجتمع خدماتی- رفاهی برای رفاه حال مسافران و کاربران جاده ساخته شود.

وی ادامه داد: با هدف ایجاد ترغیب و تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در این زمینه، مجتمع‌های خدماتی – رفاهی بین‌راهی از پرداخت هزینه تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، معاف می شوند.

شهرکی ثانوی خبر داد: تخصیص و واگذاری اراضی ملی و منابع طبیعی به متقاضیان احداث مجتمع‌های خدماتی – رفاهی بین‌راهی، تیرپارک‌ها، شهرک‌های حمل و نقل و پایانه‌های عمومی بار دارای موافقت اصولی از این سازمان، برابر آیین‌نامه حد نصاب اراضی قابل واگذاری به فعالیت‌های مختلف در خارج از حریم شهر و روستا، صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: همچنین مجتمع‌های خدماتی- رفاهی از معافیت‌های مالیاتی مندرج در ماده ۳۱ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور برخوردار می شوند.

شهرکی ثانوی اضافه کرد: بر این اساس از تاریخ صدور پروانه بهره برداری تا ۵ سال و برای مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ۱۰ سال با نرخ صفر مشمول مالیات از دیگربندهای حمایتی هستند.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و نظارت بر بهره‌برداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ادامه داد: معافیت ۸۰ درصدی از پرداخت تعرفه صدور موافقت اصولی در راه‌های ارتباطی کشور (به غیر از آزادراه‌ها) که در فاصله ۵۰ کیلومتری آنها هیچ مجتمع خدماتی ساخته نشده است نیز صادر شده است.

وی گفت: همچنین معافیت ۸۰ درصدی پرداخت تعرفه صدور یا تمدید پروانه بهره‌برداری در مسیرهای فرعی و مناطق محروم از جمله کمک‌های مالی به سرمایه‌گذاران ساخت مجتمع های خدماتی -رفاهی است.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام