تحرکات تازه کنگره آمریکا علیه ائتلاف سعودی
12 شهریور 98 - 00:00

 تعدادی از قانونگذاران هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، به منظور توقف حمایت‌های واشنگتن از ائتلاف متجاوز سعودی در یمن، تلاشی تازه را برای افزودن یک متمم به لایحه بودجه دفاعی آمریکا آغاز کرده‌اند.

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا علیرغم مواجهه چندین باره آنها با وتوی رئیس‌جمهور، تحرکات خود را برای توقف حمایت‌های واشنگتن از ائتلاف متجاوز سعودی تشدید کرده‌اند.
به گزارش «واشنگتن پست»، تعدادی از هم حزبی‌های جمهوریخواه دونالد ترامپ و قانونگذاران دموکرات مجالس سنا و نمایندگان آمریکا تلاشی تازه را برای متوقف کردن حمایت‌های واشنگتن از ریاض در جنگ یمن کلید زده‌اند.
طبق این گزارش، «هدف این قانونگذاران، ممنوع کردن حمایت لجستیکی آمریکا از حملات هوایی ائتلاف (سعودی) از طریق افزودن یک متمم به لایحه سالیانه بودجه دفاعی است؛ اقدامی که آنها امیدوارند با منع ارسال قطعات یدکی هواپیماها که عربستان سعودی به آنها برای هواپیماهایش نیاز دارد عملا سبب زمینگر شدن کارزار حملات هوایی به یمن شود. طرح قانونگذاران همچنین بخش‌های خاصی از تبادل اطلاعاتی (بین آمریکا و عربستان سعودی) را هم محدود خواهد کرد».

این متمم را در ابتدا «رو خانا» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کالیفرنیا ارائه داد و متمم پیشنهادی او در نسخه تصویب شده لایحه بودجه در مجلس نمایندگان (که اکثریت آن در دست دموکرات‌ها است) رای آورده است و حالا تعدادی از قانونگذاران هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در حال فشار بر اعضای سنا به منظور تصویب این متمم در مجلس سنا و حذف نکردن این متمم هستند.

چهره‌های شناخته‌ شده‌ای در کنگره آمریکا از هر دو حزب، حامی این متمم هستند و آنها به همین منظور نامه‌ای خطاب به اعضای ارشد دموکرات و جمهوری‌خواه کمیته‌های امور مسلح مجلسین کنگره نوشتند.
از سناتورهای دموکرات‌ چهره‌های ارشدی چون «برنی سندرز» و «الیزابت وارن» و از جمهوری‌خواهان سناتور «رند پال» و «مایک لی» به همراه ده‌ها تن دیگر از قانونگذاران مجالس سنا و نمایندگان این نامه را امضا کرده‌اند.

در این نامه آمده است: «با لحاظ کردن این متمم از این موضوع اطمینان حاصل خواهد شد که مردان زنان یونیفورم‌پوش (ارتش آمریکا) ما در جنگی که کنگره هرگز مجوز آن را صادر نکرده، مشارکت نمی‌کنند».

کمیته‌های امور مسلح مجالس سنا و نمایندگان آمریکا قرار است مذاکراتی را درباره لایحه بودجه دفاعی این کشور داشته باشند.
«برنی سندرز» سناتور سرشناس و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ که از مخالفان سرسخت جنگ یمن بوده است، بیانیه‌ای هم درباره لزوم توقف حمایت‌های آمریکا از ائتلاف متجاوز سعودی منتشر کرد.

او در این بیانیه نوشت: «اکنون ما باید از قدرت کنگره در زمینه بودجه برای مسدود کردن پرداخت هر پِنی از جیب مالیات‌دهندگان (آمریکایی) در زمینه کمک به دیکتاتوری سعودی برای بمباران و به قحطی کشاندن غیرنظامیان در یمن استفاده کنیم».

تلاش تازه قانونگذاران آمریکایی علیرغم ناکامی پیشین کنگره آمریکا در توقف مشارکت این کشور در جنگ یمن به دلیل سد وتوی «دونالد ترامپ» صورت گرفته است.

بیست و هشتم فروردین ماه سال جاری بود که رئیس‌جمهور آمریکا مصوبه کنگره این کشور که خواستار قطع حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن بود را وتو کرد.

این قطعنامه درباره توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی، ۲۳ اسفند سال گذشته با ۵۴ رأی موافق و ۴۶ رأی مخالف در مجلس سنا و ۱۵ فروردین سال جاری، با ۲۴۷ رأی در برابر ۱۷۵ رأی در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود
دوازدهم اردیبهشت ماه، نمایندگان مجلس سنا برای عبور از وتوی ترامپ تلاش کردند اما این تلاش به شکست انجامید چرا که سناتورها به ۶۷ رأی‌ (دو سوم کل آرا) نیاز داشتند اما دست‌کم ۱۴ رأی‌ کم آوردند. 
در صورتی که رئیس‌جمهور آمریکا مصوبه‌ای از کنگره را وتو کند اعضای مجالس نمایندگان و سنا می‌توانند برای شکستن وتو رأی‌گیری کنند. در صورتی که طرح شکستن وتو در این دو شاخه نهاد قانونگذار حمایت دو سوم نمایندگان را کسب کند، وتو باطل شده و مصوبه علی‌رغم مخالفت رئیس‌جمهور لازم‌الاجرا می‌شود. 
سوم مرداد ماه هم ترامپ سه قطعنامه کنگره را که خواستار جلوگیری از فروش «اضطراری» سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی بودند وتو کرد.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام