رویترز: حزب عدالت و توسعه ترکیه در صدد اخراج اوغلو است
12 شهریور 98 - 00:00

یک مقام ترکیه ای بامداد سه شنبه به خبرگزاری رویترز گفت: حزب عدالت و توسعه که حاکمیت را در دست دارد به دنبال اخراج "احمد داوود اوغلو" نخست وزیر پیشین و سه نماینده مجلس از این حزب است.

به گزارش رویترز، این مقام ترکیه ای که خواست نامش فاش نشود، افزود: کمیته مرکزی حزب عدالت و توسعه در جلسه دوشنبه شب خود خواستار اخراج اوغلو به همراه "آیهان سفر اوستون"، "سلجوق اوزداغ" و "عبدالله باشچی" شده اند.
داووداوغلو سیاستمدار کهنه کاری است که در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ ابتدا سمت نخست وزیری ترکیه را برعهده داشت و پس از آن در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ نخست وزیر ترکیه و متحد اصلی "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه بود.

وی اخیراً زبان به شکایت از سیاست های حزب عدالت و توسعه و عملکرد دولت در زمینه مسائل اقتصادی گشود و حتی از خود اردوغان نیز انتقاد کرد.
رویترز گزارش داد: پیش بینی می شود تصمیم نهایی اخراج این چهار نفر از حزب عدالت و توسعه را کمیته انضباطی این حزب در روزهای آینده اعلام کند.
اخراج اعضای ارشد حزب عدالت و توسعه از این تشکل، چند ماه پس از آن صورت می گیرد که برخی رسانه‌های ترکیه ای از تشکیل یک حزب جدید به عنوان رقیب حزب سابقشان خبر می دهند.
تیرماه گذشته بود که رسانه‌­های ترکیه اعلام کردند؛ داووداوغلو به همراه "عبدالله گل" رئیس جمهوری پیشین و "علی باباجان" وزیر اقتصاد اسبق و معاون نخست وزیر سابق ترکیه و برخی اعضای حزب عدالت و توسعه تلاش می کنند تا در مخالفت با سیاست های اردوغان و حزب عدالت و توسعه یک حزب جدید تأسیس کنند.
روزنامه راستگرای "حریت" ترکیه اعلام کرد؛ ریاست این حزب تازه تأسیس را که احتمالاً در فصل پاییز اعلام موجودیت می کند، "علی باباجان" وزیر پیشین اقتصاد ترکیه بر عهده بگیرد.

باباجان که ابتدای ماه ژوئیه (تیر/ مرداد) از حزب عدالت و توسعه جدا شد، سال‌ها از نزدیکان اردوغان به شمار می رفت و رئیس‌جمهوری ترکیه در سال ۲۰۰۹ او را با اختیارات ویژه به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر هماهنگ کننده سیاست های اقتصادی ترکیه منصوب کرده بود.

به نظر می‌رسد با جدی شدن ایجاد یک جریان سیاسی جدید منشعب از دل حزب «آک»، این جریان سیاسی با رویکردی میانه می‌تواند به چالشی بزرگ برای حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان تبدیل شود.نویسنده: تحریریه
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام