رسانه چینی ازمعنای عمیق بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی
15 مهر 98 - 20:52

رادیو بین المللی چین روز سه شنبه در تحلیلی در مورد دخالت آمریکا در امور هنگ کنگ نوشت که آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، معمولاً آمریکا رامتکبر می خوانند و گاه از این کشور با صفاتی مانند شرور، منفور و خبیث یاد می کنند ما در چین قبلا فکر می کردیم رهبر ایران نسبت به آمریکا شاید زیادی سخت می گیرند ولی در سال های اخیر، حرف های ایشان معنای عمیق تری در چین پیدا کرده است.

در این گزارش که واکنشی به اظهارات «داریل موری» مدیرعامل باشگاه هیوستون راکتز آمریکا درباره هنگ کنگ است آمده است برخی غربی ها همیشه احساس برتری نسبت به دیگران دارند و تکبر و تعصب عمیقی در قبال تمدن های دیگر به ویژه اکثر کشورهای در حال توسعه دارند بنابراین ظاهراً این برچسپ ها روی آمریکا پُر بیراه و غیرمنصفانه نیست.

بد نیست نگاهی به جنجالی که اخیراً داریل موری مدیرعامل باشگاه موشکهای هیوستن (هیوستن راکتس) امریکا به پا کرده بیاندازیم تیم هیوستن راکتس به دلیل اینکه «یائو مینگ» معروفترین بسکتبالیست و رییس کنونی فدراسیون بسکتبال چین در سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ در آن بازی کرد، شاید محبوبترین تیم ان بی ای در چین است  «جیمز هاردن»، نفر اول این تیم هم یکی از محبوبترین ستارگان ان بی ای برای بسکتبال دوستان چینی محسوب می شود.

فصل جدید مسابقات ان بی ای به زودی آغاز می شود و تیم موشکهای هیوستن، ستاره بزرگ دیگری به نام وستبروک را به خدمت گرفته و در جدول رقابت قهرمانی جا گرفته است به طور کلی می توان گفت دورنمای این تیم بسیار درخشان به نظر می رسید اما همه این پیش بینی ها و نقشه ها در یک شب نقش بر آب شد زیرا «داریل موری» مدیر عامل تیم هیوستن راکتس، روز شنبه ۱۳ مهر، در توئیتر خود عکسی از هنگ کنگ منتشر کرد که در آن شعار «مبارزه برای آزادی، ایستادن در کنار هنگ کنگ» نقش بسته بود.

پیام توئیتری موری در زمان حساس و در میانه رویدادهای حساس هنگ کنگ، پیام حمایت از آشوبگران هنگ کنگ را ارسال می کرد که تجاوز شدیدی از خطوط قرمز چین بود؛ به طوری که اگرچه او بی درنگ این پیام را پاک کرد، ولی دیگر دیر شده بود و انزجار شدید مردم چین نسبت به آن اوج گرفت.

یک روز پیش از آن، دولت منطقه اداری ویژه هنگ کنگ قرار منع استفاده از نقاب را صادر کرد تا نظم اجتماعی هر چه زودتر احیاء و از ادامۀ خشونت ها جلوگیری شود اقدامات قاطع دولت منطقه اداری ویژه هنگ کنگ مورد پشتیبانی محافل مختلف این منطقه که خواهان بازگشت آرامش به زندگی خود هستند، قرار گرفت و درک و حمایت اکثر کشورهای جهان از جمله ایران را در پی داشت.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران ۱۵ مهر در پاسخ به سئوالی درباره رای کنگره آمریکا به مصوبه ای تحت عنوان دمکراسی و حقوق بشر در هنگ کنگ و موضع ایران در این باره گفت: هیچ کشوری در دنیا حق ندارد برای کشور دیگری تعیین تکلیف و بیانیه صادر کند این سیاست آمریکا است که در مورد کشورهای دیگر به طور مداخله گرایانه بیانیه صادر می کند.

وی تصریح کرد: چین همواره در زمان تحریم ها در کنار ایران بوده و ما از تمامیت ارضی چین قطعاً حمایت می کنیم و مداخله گری آمریکا هم در چین هم در جاهای دیگر محکوم است.

رویدادی که در چین به «رویداد موری» معروف شد، به سرعت دامنه پیدا کرد امروز (۱۶مهر) شبکه ورزش سی سی تی وی توقف پخش همه مسابقات ان بی ای اعلام کرد چندی پیش شرکت تنسنت هم از توقف پخش مسابقات تیم هیوستن خبر داد برخی از بازرگانان و شرکای بازرگانی این باشگاه در چین، اعلام کردند که همکاریشان را با این تیم قطع می کنند از روز دوشنبه جستجوی کالاهای مربوط به تیم هیوستن راکتس در پایگاه تجارت الکترونیک جین دونگ و تائو بائو نتیجه ای نشان نمی دهد.

قابل تصور است که این رویداد نه تنها تیم هیوستن راکتس را به بحران کشانده، بلکه کل بازار ان بی ای در چین را تحت تاثیر قرار داده است به گزارش بلومبرگ، ان بی ای پس از چندین دهه تلاش سخت در چین، دومین قدرت اقتصادی جهان، فرصت تجاری دهها میلیارد دلاری ایجاد کرده بود، اما حالا با یک توئیت که دیری نپایید و زود حذف شد، همۀ این تلاش ها به باد رفت.

آمار ان بی ای نشان می دهد که در سال گذشته ۸۰۰ میلیون چینی از طریق تلویزیون، رسانه های دیجیتال یا گوشی هوشمند برنامه هایش را تماشا کردند، که این رقم حدود ۲.۵ برابر جمعیت آمریکا است این نرخ بالای دیده شدن، فرصت بسیار بزرگی برای بازرگانان،  حامیان و فروشندگان کالاهای مرتبط با ان بی ای فراهم کرده بود؛ اما حالا سرنوشت این دو مورد به مویی بند شده است.

به قول ضرب المثل چینی «بدبختی از دهان خارج می شود» معادل «زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد» در زبان فارسی، یقینا «موری های» متکبر پس از شنیدن فریادهای اربابانش و بسکتبال دوستان معنی این ضرب المثلها را درک خواهند کرد افراد بالغ مخصوصاً شخصیت های شناخته شده باید در قبال بیانات و رفتار خود مسئول باشند و بهای تکبر، تعصب و حماقت های مسلم خود را بپردازند.

روزنامه گلوبال تایمز چین در تحلیلی نوشت نهادهای بازرگانی باید دهان اعضای عمده خود را به خوبی مدیریت کنند مصرف کنندگان چینی حساسیتی بالاتر از میانگین معیارهای جهانی ندارند در هر جای دنیا، چوب کردن در لانه زنبور سیاست بسیار خطرناکی است داریل موری اصلاً صلاحیت نقد سیاسی ندارد و ضریب هوشی و هوش هیجانی او آشکارا کافی نیست بعید نیست به زودی از او در کلاس های مدیریت بازرگانی به عنوان الگوی حماقت یاد می شود.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام