وزیر بهداشت :کمبود داروهای اساسی کشور نسبت به سال گذشته به یک سوم رسیده
19 مهر 98 - 17:22

وزیر بهداشت با بیان اینکه کمبود داروهای اساسی در مقایسه باس ال گذشته به یک سوم کاهش یافته است،‌گفت: صادرات دارو به کشورهای آفریقایی و آسیای میانه به ویژه در حوزه داروهای بیوسیمیلار و بیولوژیک در حال انجام است و صادرات به اروپا را هم شروع کرده‌ایم.

به گزارش خانه ملت،  سعید نمکی روز شنبه با تاکید بر اینکه هیچ کمبودی در داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی نداریم، اظهار داشت: اگر به داروخانه‌های سطح شهر سر بزنید خواهید دید که در مورد داروهای اساسی به هیچ وجه کمبود نداریم.

وی افزود: کمبود داروهای اساسی به طور تقریبی به حداقل یک سوم میزان کمبود دارو در مدت مشابه سال گذشته رسیده و از سویی به هیچ وجه به برخی داروهای برند که از خارج وارد می‌شد و حدود ۵ تا ۱۰  قلم مشابه داخلی دارند اجازه ورود نمی‌دهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: برخی از اظهارات در مورد کمبود دارویی در رابطه با نسخه‌نویسی خارج از لیست دارویی کشور است به گونه‌ای که برخی پزشکان داروهای خارجی را برای بیماران تجویز می‌کنند و موجب سرگردانی آنها در داروخانه‌ها می‌شوند.

نمکی یادآور شد: ما از پزشکان خواهش کردیم که با توجه به اینکه داروی داخلی کیفیت کافی دارد داروی خارجی تجویز نکنند؛ با توجه به اینکه بنده به عنوان وزیر تا این لحظه هیچ داروی خارجی مصرف نکرده‌ام به همکاران و هموطنانم توصیه می‌کنم برای حمایت از تولید داخل، داروی خارجی نسخه نکنند و بیماران نیز دنبال آن نروند.

وی در رابطه با وضعیت صادرات، گفت: برای صادرات دارو به همکاران تاکید کردیم که استانداردهای داروسازی را به گونه‌ای ارتقا دهند که در بازارهای جهانی بتوانیم داروها را عرضه کنیم البته همکاران ما در حال انجام این کار هستند.
 وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد صادرات دارو به کشورهای آفریقایی و آسیای میانه به ویژه در حوزه داروهای بیوسیمیلار و بایولوژیک در حال انجام است و صادرات دارو به اروپا را هم شروع کرده‌ایم.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام