انسان ها اگر در فضا به دنیا می امدند چه شکلی می شدند ؟
19 مهر 98 - 21:33

دانشمندان حیوانات باردار زیادی را در فضا مورد بررسی قرار داده اند، از جمله سمندرها، ماهی ها و موش ها. اما هرگز چنین تحقیقاتی در مورد انسان ها صورت نگرفته.تا به امروز بیشتر از ۶۰ زن به فضا سفر کرده اند، اما هیچ کدام آن ها در زمان سفر فضایی شان باردار نبودند، چه برسد به آنکه در جاذبه ی صفر و در حالی که در هوا معلق هستند زایمان کرده باشند.
اما حالا که بحث ایجاد کلونی ها و شهرهای فضایی بر روی کره ی مریخ در آینده داغ شده، به احتمال زیاد انسان ها یک روز جایی دور از کره زمین صاحب فرزند می شوند، مسأله ای که سؤال های زیادی را برای ما مطرح می کند: این اتفاق چگونه رخ خواهد داد؟ نوزادان فضایی چه شکل و شمایلی خواهند داشت؟ و بالاخره آنکه، زایمان در فضا چه تفاوتی با زایمان در زمین خواهد داشت؟

زایمان در فضا
بدیهی ترین تفاوت، جاذبه ی نزدیک به صفر محیط است. بدون کمک نیروی گرانش زمین، بیرون آوردن بچه برای مادرها کار سخت تری خواهد بود. به علاوه، اگر یک روز زنان به طور دائم در فضا زندگی کنند، بعضی خطرات معمول دوران بارداری از آنچه در زمین وجود دارد هم بزرگ تر خواهد بود.
بدون وجود نیروی گرانش، زن ها تراکم استخوانی خود را از دست خواهند داد. تحقیقات نشان می دهد فضانوردان به ازای هر یک ماهی که در فضا سپری می کنند، یک تا دو درصد از تراکم استخوانی خود را از دست می دهند. این مسأله به ویژه اهمیت زیادی در خصوص مقوله ی زایمان دارد چون استخوان لگن در فرآیند زایمان می تواند دچار شکستگی شود. در واقع، پزشکان به زنانی که استخوان های شکننده ای دارند توصیه می کنند از زایمان طبیعی به کلی خودداری کنند، که بدان معنی است که در فضا زایمان باید به روش های دیگری انجام شود.


 


م

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام