روحانی :از شرایط بحرانی با هوشمندی و مقاومت عبور کردیم
21 مهر 98 - 18:08

رئیس جمهوری گفت: امروز به طور قاطعانه می‌توانیم اعلام کنیم توطئه‌های‌آمریکا،استکبارجهانی، صهیونیسم و ارتجاع منطقه برای آسیب جدی زدن به نظام پایان یافته است و همه آنها اعتراف می‌کنند با هوشمندی، صبر، مقاومت و ایستادگی از این شرایط بحرانی یا شبه بحرانی عبور کردیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر روز دوشنبه در سیزدهمین نشست مطبوعاتی خود گفت: امسال حضور ملت ایران در راهپیمایی از هر سال دیگر پررنگ تر و شکوهمندتر بود و از همه دستگاه‌ها و ارگان‌هایی که در این زمینه تلاش می‌کنند از ستاد اربعین، نیروهای دولتی و غیردولتی و همه مردمی که در این راستا خدمت می کنند و همچنین از دولت و ملت عراق به دلیل میهمان‌نوازی و پذیرایی از کسانی که در این مراسم حضور دارند تشکر می کنیم. 

وی افزود: بسیار خوشحالم در مقطعی در محضر اصحاب رسانه هستم که یک شرایط بسیار سخت و تاریخی اقتصادی، سیاسی و امنیتی را پشت سر گذاشتیم. دولت تدبیر و امید در پنجاه و پنج ماه اول یعنی از آغاز دولت یازدهم در خرداد ۹۲ تا دی ۹۶ مسیری را طی کرد که همه شاخص‌های سیاسی امنیتی منطقه ای و به ویژه اقتصادی مسیر صحیح و درست بود.

رئیس جمهوری افزود: از دی ماه ۹۶ وارد شرایط جدیدی شدیم، کبریت این شرایط ابتدا در داخل و سپس در خارج زده شد و وارد سال ۹۷ شدیم با شرایط سخت و مشکل، در سال ۹۷ پیش بینی های هم خارجی ها و هم برخی از تحلیلگران اقتصادی داخل این بود که سال بسیار سختی داریم و سال بسیار سخت تری در سال ۹۸ پیش رو خواهیم داشت حتی برخی از تحلیل گران اقتصادی در برخی از رسانه ها می گفتند بحث تورم سه رقمی را برای ایران مطرح کردند اما خوشبختان در این ۱۸ ماه ملت بزرگ ایران دولت و سایر ارکان نظام توانستند از این طوفان عبور کنند
روحانی ادامه داد: امروز به طور قاطعانه می توانیم اعلام کنیم که توطئه های آمریکا، استکبار جهانی و صهیونیزم و ارتجاع منطقه برای آسیب جدی زدن به نظام پایان یافته است. همه آنها اعتراف می کنند که با هوشمندی، صبر، مقاومت و ایستادگی ما از این شرایط بحرانی یا شبه بحرانی عبور کرده ایم.
وی یادآور شد: از اردیبهشت سال ۹۸ شاخص های ما مسیر و حرکت درستی را طی می کند. یعنی تورم نقطه به نقطه ما از ۵۲ درصد، امروز به ۳۴ درصد رسیده است، بنابراین در طی این چند ماه تورم نقطه به نقطه ما به سرعت کاهش پیدا کرده  و پیش بینی ما این است که تا پایان سال روند کاهشی خود را ادامه خواهد داد.
رئیس جمهوری گفت: البته در تورم ۱۲ ماهه حرکت کندتر آغاز شده است. در عین حال تورم ۱۲ ماهه هم با تاخیری از تورم نقطه به نقطه تبعیت خواهد کرد.پیش بینی ها این است که رشد اقتصادی کشور که در سال گذشته منفی بود  ۶ ماهه اول امسال که هنوز آمار نهایی اعلام نشده، مثبت خواهد بود.
روحانی افزود: اشتغال در تابستان امسال رکورد بسیار خوبی را به نمایش گذاشت و ما در تابستان امسال نسبت به پارسال ۸۴۳ هزار اشتغال خالص داریم و بیکاری ما از بالای ۱۲.۳ دهم به  ۱۰.۵ درصدکاهش پیدا کرده یعنی یک و هشت دهم منفی شده و این به معنای موفقیت ایران در بخش اقتصادی است.
وی ادامه داد: در زمینه صادرات و واردات شرایط مناسب‌تر از سال گذشته داریم. هم صادرات ما رشد بیشتری دارد و هم تراز ما اگرچه مثبت در ۶ ماهه نیست اما نسبت به پارسال بهتر است. در ۶ ماهه پارسال ۱.۵ میلیارد  تراز منفی داشتیم  و امسال کمتر از ۳۰۰ میلیون دلار بنابراین شرایط واردات و صادرات ما در مسیر درست قرار گرفته است.  
رئیس جمهوری گفت: نرخ ارز که شاخص حائز اهمیتی است از سال گذشته نسبت به امسال حرکت کاهشی داشته و به سمت تعادل حرکت کرده است و طبق آمار بانک مرکزی در این یک‌سال گذشته از این مهرماه تا مهرماه سال قبل حدود ۴۰ درصد بر ارزش پول ملی افزوده شده است.
وی افزود: همه آمارها و ارقام ها و شاخص‌های اقتصادی به ما می گوید که ما در مسیر آرامش اقتصادی در حال حرکت هستیم. البته دولت انتظارات بیشتری برای تغییر در برخی ساختارها داشت که بتواند بیشتر به مردم در رفع مشکلات کمک کند.
ادامه دارد 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام