عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه: چاپ
محصولات کشاورزی گیلان به کشورهای اوراسیا صادر می‌شود
1 آبان 98 - 12:43

گیلان آنلاین: زمینه صادرات محصولات صنایع غذایی و کشاورزی گیلان به کشورهای عضو معاهده گمرکی اوراسیا فراهم شده است.

 

 

گیلان آنلاین: سید جلیل جلالی‌فر صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پیوستن ایران به جمع کشورهای عضو پیمان گمرکی اوراسیا فرصتی بسیار مغتنم برای افزایش صادرات کشورمان محسوب می‌شود اظهار داشت: محصولات صنایع غذایی و کشاورزی گیلان به کشورهای عضو معاهده اوراسیا صادر می‌شود.

عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه تسریع در روند صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی گیلان به منطقه آزاد تجاری اوراسیا را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: پنج کشور اصلی این معاهده گمرکی جزء مهم‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز جهان محسوب می‌شوند و بزرگ‌ترین معادن را نیز در خود جای داده‌اند.

جلالی‌فر سرمایه‌گذاری برای افزایش سهم صادرات محصولات و کالاهای ایرانی که در کشورهای عضو معاهده اوراسیا کمتر تولید می‌شود را ضروری خواند و تصریح کرد: عظمت این اتحادیه صرفاً به جهت اهمیت و بزرگی بازار روسیه است به طوری‌که این کشور تنها در سال 2018 معادل 238 میلیارد دلار واردات داشته است.

بیشتر بخوانید

وی مجموع واردات کالا و محصولات مختلف کشورهای عضو معاهده اوراسیا در سال گذشته را چیزی حدود 400 میلیارد دلار ذکر کرد و ابراز داشت: در حال حاضر جمعیت کشورهای عضو معاهده گمرکی اوراسیا بالغ بر 200 میلیون نفر تخمین زده می‌شود. بنابراین جمهوری اسلامی ایران باید هر طور که شده از این فرصت استفاده کند. 

عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه میزان صادرات کل کشورمان به کشور روسیه در سال گذشته را با توجه به توانمندی‌های داخلی رقمی بسیار ناچیز اعلام کرد و گفت: صادرات 533 میلیون دلاری ایران به روسیه نشان می‌دهد که باید در این مسیر تغییراتی در راستای تحقق بیشتر منافع کشورمان به وجود آید.

جلالی‌فر بالا بودن تعرفه‌ها در گمرکات ایران و روسیه را از دلایل مهم صادرات بسیار کم محصولات تولیدی ایران به این کشور دانست و گفت: بیشترین صادراتی که ایران هم‌اکنون می‌تواند به روسیه و سایر کشورهای اوراسیا انجام دهد محصولات صنایع غذایی و کشاورزی است که در این زمینه گیلان شرایط بسیار فوق‌العاده‌ای دارد.

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام