ژاپن وکشف مخزنی از گازی ناشناخته
18 آبان 98 - 19:37

 در سواحل اوکیناوا در جنوب غربی ژاپن، مخزن بزرگی حاوی مقادیر بسیار زیادی گاز ناشناخته کشف شده است. تحقیقات جدیدی که نتایج آن در مجله‌ی Geophysical Research Letters چاپ شده است، نشان می‌دهد که شاید این مخزن منبع بالقوه‌ای از انرژی باشد و شاید حاوی گازهای گلخانه‌ای باشد.
متان و دی‌اکسیدکربن می‌توانند به صورت مجزا در زیر کف دریا مدفون شوند. این کار طی فرآیندی به نام «جدایش» صورت می‌گیرد. در این فرآیند، پوسته‌ی زمین به خاطر فعالیت‌های گرمایی به کناری زده می‌شود. اگر در حین این فرآیند گازهای آزاد شده ناشی از خود پوسته و یا تولید شده در نتیجه‌ی فعل و انفعالات اُرگانیسم‌های دریایی با آب، توسط رسوبات غیرقابل نفوذ گیر انداخته شوند، ایجاد تکه‌های گازی مدفون می‌کنند. آنالیز داده‌ها نشان می‌دهد که مخزن کشف شده در دریای ژاپن احتمالاً حاوی هیدرات متان و یا یخ حاوی متان باشد.
اگر محتویات این مخزن گاز باشد، می‌تواند منبع انرژی محسوب شود. در سال ۲۰۱۳ ژاپن اولین کشوری بود که متان را از نشست‌های هیدراتی متان در دریاهای خود استخراج کرد و وزارت انرژی آمریکا آن‌را به‌عنوان منابع تجدیدپذیر بالقوه‌ی انرژی ثبت کرد. اگر این مخزن حاوی دی‌اکسیدکربن باشد، می‌تواند به عنوان گاز گلخانه‌ای تهدیدی جدی به شمار آید. کربن موجود در اتمسفر یکی از دلایل بروز تغییرات اقلیمی است و طبق آنالیزهای جدید سطح کنونی کربن موجود در اتمسفر طی ۸۰۰،۰۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

«تاکشی سوجی» از دانشگاه کیوشو، می‌گوید: «در حالی که اغلب افراد بر روی گازهای گلخانه‌ای تولیدی انسان تمرکز کرده‌اند، منابع عظیم طبیعی از این گازها نیز موجود است. در صورتی که مخازن کشف شده حاوی دی‌اکسیدکربن باشند، می‌توان به آن‌ها به عنوان منابع طبیعی نیز نگاه کرد.»

این مخزن را می‌توان در نقشه‌ی دو بعدی مشاهده کرد. عمق آن تا ۳.۵ کیلومتر از سطح دریا ادامه دارد و قطر آن حدود ۶.۵ کیلومتر است. دانشمندان برای پیدا کردن این مخزن از قایق‌هایی که دستگاه‌های صوتی خاص را بر روی خود حمل می‌کردند، استفاده کرده‌اند تا ببینند ساختارهای زمین‌شناسی کف دریا چگونه امواج منتشر شده را منعکس می‌کنند. دانشمندان با استفاده از این داده‌ها توانسته‌اند نقشه‌ی دو بعدی مخزن را تهیه کنند.
سوجی می‌گوید: «من انتظار دارم چنین مخزن‌هایی در جاهای دیگر اوکیناوا نیز یافته شوند. شاید در ته اعماق اقیانوس‌های جهان نیز بتوان مشابه این مخزن‌ها را پیدا کرد.»

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام