پایان تجارت ساه ترمه تریاکی
21 آبان 98 - 07:30

 ترمه، کوسن، نوار پرده، گلیم و فوم را آغشته به شیره تریاک کرده بودند تا به آمریکای شمالی و ژاپن ببرند اما پلیس سر بزنگاه رسید.

یره تریاک، تریاک، سوخته تریاک، حشیش، هروئین، گراس، گل، شیشه، شربت متادون، داروهای مخدر غیرمجاز، آلات و ادوات مصرف، پایپ، ترازو و گلدان‌هایی که با گل‌هایی پر شده‌اند که گُل نام دارند و «گُل» نیستند، بر روی میزهایی در سمت راست محوطه H ستاد فرماندهی تهران بزرگ جای گرفته‌اند.

آن طرف‌تر نیز در سایه اتوبوس حمل متهم، تعدادی خرده‌فروش و قاچاقچی مواد مخدر را با دستبند بر دست و پابند بر پا نشانده‌اند. 

هوا آفتابی است اما مطبوع نیست، چرا که بوی موادی که در هوا پیچیده بر آلودگی هوا که شاخصش بالاست، افزوده است. بر روی هر میز بسته‌های بزرگ و زمخت مواد به چشم می‌خورند. صحنه جذابی نیست به جز یکی دو میز که کشفیاتی تاپ دارند.

آن طرف میز هم یک بسته‌ پر از شکلات به چشم می‌خورد که تریاکی‌ است به همراه یک جعبه سوهانی که سوغاتش تریاک بوده است. جلوتر که می‌روم پای یکی از میزها چند جعبه پر از گلدان گل چیده‌اند. مشروبات الکلی نیز در این طرح کشف و ضبط شده، در روی یکی از میزها به نمایش گذاشته‌اند؛ آن هم به طور عمده و به مقدار 480 لیتر. در روی یکی از میزها ترمه،کوسن، فوم، گلیم و نوار پرده چیده‌اند؛ قاچاقچیان آنها را به شیره تریاک آغشته و قصد خروج از کشور داشتند که پلیس سربزنگاه رسید و مانع از خروجشان شد.

از همه جالب‌تر وجود یک تریلر در وسط محوطه H  ستاد فرماندهی پلیس است. دو تخته سنگ بزرگ در قسمت باری خود دارد. پلاکارد نصب شده بر بدنه تریلرحاکی از تبحر و استادی قاچاقچیان و عبور از شگردهای تکراری‌شان است. آخر چه کسی فکرش را می‌کرد که در وسط تخته سنگ گرانیتی 20 تنی،  یک تن و 307 کیلو مواد مخدر را جاسازی کنند؟

 این باند چهار ماه  تحت تعقیب پلیس بود تا اینکه بعد از ساعت‌ها و روزها کار اطلاعاتی توسط مأموران پلیس مبارزه با موادمخدر شناسایی و در حسن‌آباد شهرری متوقف و دستگیر شدند.

سرهنگ محمد بخشنده رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت با اعلام این خبر به فارس می‌گوید: این مواد را از استان‌های جنوبی در بار تریلی جاسازی کرده و به تهران آورده بودند. 7 نفر قاچاقچی بودند، فکرش را نمی‌‌کردند که پلیس به محموله سنگ شک کند، اما با تلاش شبانروزی مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران ، شب گذشته در حسن آباد شهرری شناسایی و دستگیر شدند.

***

گلخانه داشتند و گل می‌کاشتند. گلهایی ویژه و لاکچری. بذرهایشان را از استرالیا و هلند وارد می‌آوردند. اصلاح نژاد کرده و در شرایط خاصی در گلخانه رشدش می‌دادند. حتی کود مصرفی‌این گل‌های ناز پرورده هم فرق داشت. کلاً برند بودند برای خودشان و تبلیغات و بسته بندی خاصی نیز برای توزیع گل دست‌ پرورده‌شان داشتند. نظارت کاملی هم داشتند در مرحله تولید و پرورش آن؛ از مرحله خرید بذر  گرفته تا نشاء، فرآوری و درنهایت گل دادن. 

«انهدام گلخانه کشت گل و ماری‌جوانا» در زمره موفقیت‌های مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر در غرب تهران است؛ همانگونه که جعفر صالحی به فارس می‌گوید: 360 گلدان و 35 کیلو گل از این گلخانه کشف و ضبط شد.

وی به دستگیری دو قاچاقچی که کوکائین را با دلار و یورو خرید و فروش می‌کردند پرداخت و گفت: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر در غرب تهران در عملیات ظفر 2 توانستند 11 قاچاقچی را دستگیر و 5 خودرو را توقیف کردند. 

***

33 نفر دستگیری، 21 کیلوگرم کشف مواد و 480 لیتر کشف مشروبات الکلی از جمله کشفیات پایگاه ششم پلیس مبارزه با موادمخدر فاتب است. 

اسداللهی رئیس پایگاه ششم پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران به فارس می‌گوید: با تلاش همکاران و رصد اطلاعاتی توانستیم باند قاچاقچیانی را که از الکتروموتور به عنوان جاساز هروئین استفاده کرده و آنها را از تهران به اراک منتقل می‌کردند شناسایی و منهدم کنیم. 

***

دستگیری پنج نفر عمده‌فروش و انهدام یک باند چهار نفره که دو نفرشان از داخل زندان با حبس ابد، هدایت باند فروش مواد مخدر را بر عهده داشتند، از جمله عمده فعالیت پایگاه پنجم پلیس مبارزه با مواد مخدر است. حدود سه پارک را پاکسازی و حدود 25 کیلو حشیش را کشف و ضبط کردند. 

 

***

 انواع جاسازهای مختلف برای خروج مواد از کشور از کشفیات مأموران پایگاه هفتم پلیس مبارزه با مواد مخدر فاتب است؛ همانگونه که امید اسماعیلی رئیس پایگاه هفتم پلیس مبارزه با مواد مخدر به فارس می‌گوید و می‌افزاید:کوسن، ترمه و فوم را آغشته به تریاک کرده و می‌خواستند به آمریکای شمالی که  قیمت مواد مخدر در آنجا بسیار بالاست منتقل کنند، اما شناسایی و دستگیر شدند.  

اسماعیلی ادامه می‌دهد: این باند 7 نفر بودند که 4 نفر دستگیر شده و 3 نفر متواری‌اند. مقصد اصلی جاسازهای مواد کانادا و آمریکا بوده است. 

در طرف دیگر میز، شکلات آغشته به تریاک وجود دارد. اسماعیلی می‌گوید: شکلات آغشته به تریاک و پودر لاغری را که در میانش قرص‌های روانگردان بود را به همراه چسب چوب آغشته به مواد می‌خواستند به ژاپن بفرستند و جعبه سوهانی که پر از تریاک بود را برای استرالیا درنظر داشتند که قبل از اینکه به فرودگاه برسند، کشف‌شان کردیم. 

***

یک باند خانوادگی توزیع شیشه را دستگیر کردند. 8 نفر بودند که همه با هم در امر فروش شیشه فعالیت می‌کردند.

حسین اردلانی رئیس پایگاه نهم پلیس مبارزه با موادمخدر با اعلام این خبر به فارس می‌گوید: این باند خانوادگی شیشه را در شهر ری شناسایی و دستگیر کردیم. البته 8 قاچاقچی، 47 خرده‌فروش و 167 کیلو انواع مواد مخدر را نیز در طرح ظفر 2 کشف و ضبط کردیم. 

***

15 باب منزل خرده‌فروشان را بازرسی و 8 کیلو مواد و 31 خرده‌فروش را دستگیر کردند. انهدام دو باند قاچاق مواد مخدر، دستگیری 6 قاچاقچی، جمع‌آوری 90 معتاد و کشف 35 کیلوگرم انواع مخدر از جمله توفیقات پایگاه یازدهم پلیس مبارزه با مواد مخدر است، همانطور که عباس نویدی رئیس پایگاه یازدهم به فارس می‌گوید. 

***

صدای خبردار که می‌آید سردار رحیمی رئیس پلیس پایتخت با سردار زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا وارد محوطه H شده و در حین بازدید از کشفیات به گزارش رؤسای پایگاه‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ توجه کرده و در نهایت به جمع خبرنگاران می‌آیند.

 

سردار رحیمی نیز به تلاش مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر اشاره و اعلام می‌کند: پلیس تهران اجازه نمی‌دهد که پایتخت جولانگاه قاچاقچیان، خرده‌فروشان و معتادان شود. سردار با اعلام خبر کشف 530 تن انواع مواد مخدر از ابتدای سال تاکنون می‌گوید: 72 درصد کشفیات پلیس با کار اطلاعاتی به سرانجام رسیده و بیش از 70 درصد مواد در استان‌های شرقی کشف و ضبط شده است. 

مصاحبه سردار که تمام می‌شود به سراغ دستگیرشدگان می‌رویم. مهدی 24 ساله است.موهایش را مدل جدید زده . رد تیزی بر روی پوست سرش نمایان است.می‌گوید با ماشین کار می‌کنم و سابقه‌دار نیستم و الکی دستگیرم کرده‌اند.

می‌گوید در پارکی در تهران‌پارس با دوستش نشسته بود که پلیس آمد و رفیقش ترسید و رفت و او ماند و پلیس او را دستگیر کرد.می‌پرسم واقعاً همینطوری دستگیرت کرده‌اند؟ بدون هیچ بهانه‌ای؟ که با سر تصدیق می‌کند.

 

به دنبال افسر پرونده هستم تا برایم از پرونده مهدی بگوید که مهدی خودش زبان باز می‌کند و می‌گوید نه، یک مقدار سوخته تریاک داشتم، می‌پرسم برای چه کار بود؟ می‌گوید برای مصرف شخصی. می‌گویم پس معتاد هستی؟ می‌گوید سرم تومور دارد اگر نکشم تشنج می‌کنم. آرام به او می‌گویم دروغ نگویی‌ها؟ پلیس خودش پزشک دارد و تو را معاینه می‌کند. که محکم و قاطع می‌گوید نه من واقعاً مریضم و اگر تریاک نکشم حالم بد می‌شود.

مهدی دو ماه است که تریاک می‌کشد. خانواده‌اش نمی‌دانستند، اما از دیشب که او را در تهرانپارس گرفتند خبردار شدند اما مراجعه نکرده‌اند. می‌پرسم هر روز چقدر مصرف داری؟ می‌گوید نیم‌گرم. می‌پرسم از کجا و چقدر می‌خری؟ راحت می‌گوید: از پارک. هر روز نیم‌گرم می‌خرم به قیمت 5 هزار تومان. می‌گویم حالا راستش را بگو، قبل از این چند بار دستگیرت کرده‌اند؟ می‌گوید یکبار من را گرفتند و یک شب نگه داشتند و با تعهد آزاد کردند. اما یکی دو بار دیگر چون چیزی همراهم نبود آزاد شدم.

مشغول صحبت با مهدی هستم که مصطفی و آرمین که پشت سر او نشسته‌اند می‌گویند با ما هم مصاحبه کنید؛ما بی‌گناهیم.

آرمین 24 ساله است، پشت دستش عکس یک دهان باز را تتو کرده. چند نقش کوچک دیگر هم در روی  دستانش به چشم می‌خورد. می‌پرسم چرا دستانت را تتو کرده‌ای؟  با حالتی که انگار می‌خواهد فخر بورزد می‌گوید: من خارج از کشور زندگی می‌کردم تا شش ماه قبل که بابابزرگم فوت کرد و آمدم ایران. مادرم اصرار داشت که پیشش بمانم و کارش را ادامه دهم. می‌پرسم چه کاری را؟ می‌گوید مادرم املاکی دارد در منطقه فلاح.

از آرمین می‌پرسم چطور سر از اینجا درآوردی؟  می‌گوید: از بد روزگار و رفیق‌بازی. با همین دوستم مصطفی که دستبند بر دست دارد رفته بودیم یافت‌آباد، گوشی خریدیم، دم پارک که رسیدیم یکی دیگر از دوستانمان را دیدیم که از ما خواست  چند دقیقه مواظب ماشینش باشیم تا برود و بیاید. ما هم همان جا ایستادیم تا اینکه پلیس آمد و ما را دستگیر کرد.

 

می‌پرسم چرا و به چه جرمی؟ می‌گوید: پلیس آمد و مدارک ماشین را طلب کرد. ما گفتیم ماشین مال دوستمان است و الان بر می‌گردد .پلیس ماشین را گشت و داخل آن 10 گرم هروئین پیدا کرد. نگو دوستمان از دور مأموران را دیده و فرار کرده بود و ما مانده بودیم با ماشینی که داخلش مواد مخدر بود. پلیس ما را گرفت و آورد. 

آرمین ادامه می‌دهد: سه‌شنبه هفته پیش دستگیر شده، معتاد و سابقه‌دار نیست، فقط رفیق 206 سوارش نامردی و فرار کرده و آنها را با ماشین موادی قال گذاشته است. 

مصطفی 25 ساله است. مغازه گلفروشی دارد. زن و دو بچه دارد. می‌گوید به خدا من بی‌گناهم. هنوز صحبت‌‌مان به جایی نرسیده که پلیس می آید و اجازه مصاحبه نمی‌دهد و بساط گفت‌وگو را برمی‌چیند! 

***

دستگیرشدگان را  سوار بر اتوبوس حمل متهم کرده، می‌برند و در گوشه حیاط میزها می‌مانند و 300 کیلو موادمخدر کشف و ضبط شده. 

باز دوری در محوطه زده و میزها و گلدان‌های گل را نگاه می‌کنم. ترفند قاچاقچیان برای بدبخت کردن جوانان ما دیگر دم‌دستی و پیش پاافتاده نیست.اتاق فکر دارند و با برنامه طراحی می‌کنند به اسارت کشیدن جوانان ما را.

انتهای پیام/

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام