دیپلمات افغان اعلام کرد تبادل زندانیان میان دولت کابل وطالبان شکست خورد
22 آبان 98 - 03:39

یک دیپلمات افغان اعلام کرد، تبادل برنامه‌ریزی شده سه فرمانده ارشد طالبان با دو شهروند آمریکایی و استرالیایی ربوده شده در افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی با شکست روبه‌رو شد.

به نقل از شبکه خبری ای‌بی‌سی، این دیپلمات که خواست نامش فاش نشود از ارائه جزئیات مربوط به علت شکست این تبادل زندانیان امتناع کرد؛ تبادلی که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه آن را اعلام کرده بود.

تصمیم دولت کابل برای آزاد کردن انس حقانی برادر رهبر شبکه حقانی، "حاجی مالی خان" و "حافظ رشید" با امید تضمین مذاکرات مستقیم با طالبان که از مذاکره با دولت کابل امتناع کرده و آن را دولت دست‌نشانده غیرقانونی در کابل خطاب می‌کند، اتخاذ شد. این سه فرمانده طالبان همگی در سال ۲۰۱۴ میلادی بازداشت شده بودند.

در عوض قرار بود "کوین کینگ" شهروند آمریکایی و "تیموتی ویکز" شهروند استرالیایی که اوت ۲۰۱۶ مقابل دانشگاه آمریکایی در کابل ربوده شده بودند، توسط طالبان آزاد شوند.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا به شبکه ای‌بی‌سی گفت: اگرچه ما هیچ‌گاه دست از تلاش برای آزادی این دو مرد برنداشته‌ایم اما اکنون نیز نمی‌توانیم توضیحی درباره روند کنونی ارائه دهیم.

وی افزود: دولت کابل رهبری مذاکرات با طالبان برای آزادی ویکز و کینگ را به عنوان بخشی از مذاکرات صلحش برعهده دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اوایل روز چهارشنبه اعلام کرده بود، زمانی که این سه فرمانده طالبان به مقصد برسند، گروگان‌ها را آزاد خواهند کرد.

وی بدون اشاره به منظور دقیقش از مقصد، گفت: هنگامی که اسرای ما به مقصدشان برسند، این دو استاد دانشگاه آمریکایی آزاد خواهند شد.

ذبیح‌الله مجاهد افزود: در حال حاضر نمی‌توانم تایید کنم که آیا این زندانیان طالبان آزاد شده‌اند یا خیر. آخرین بار اطلاع داشتیم که آنها توسط مقامات افغان در زندان بگرام واقع در شمال کابل زندانی هستند.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام