ازادشدن دانشمند ایرانی از امریکا
15 آذر 98 - 05:35

مسعود سلیمانی استاد ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا یک سال در این کشور زندانی بود، آزاد و تا ساعات آینده وارد کشور می‌شود.

با سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به زوریخ، «مسعود سلیمانی» پس از تحمل یک سال گروگانگیری و حبس غیرقانونی در آمریکا آزاد و تحویل مقامات ایرانی شد.


با تلاش‌ها و پیگیری‌های وزارت امور خارجه و همکاری نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرآیند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس، مسعود سلیمانی استاد دانشگاه‌های ایران که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بازداشت و بیش از یکسال در آمریکا زندانی بود آزاد شد و تا ساعات آینده وارد میهن خواهد شد.

در این روند همچنین با تصویب شورای عالی امنیت ملی و همکاری و موافقت نهادهای قضایی و امنیتی «ژائو وانگ» شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در حال گذراندن دوران محکومیت خود در ایران بود با رأفت اسلامی آزاد و تحویل مقامات سوئیسی برای بازگشت به آمریکا شد.منابع آمریکایی هم اعلام کردند که کاخ سفید در بیانیه ای آزادی ژیو وانگ شهروند این کشور که در ایران به جرم جاسوسی در زندان بود را تایید کرد. از اوت سال 2016 در ایران و به جرم جاسوسی به 10 سال حبس محکوم شده بود.

روزنامه نیویورک تایمز نیز به نقل از دو منبع آمریکایی گزارش داد که وانگ با یک هواپیمای سوئیسی از تهران به زوریخ رفته و در آنجا با برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران دیدار کرده است.

گفتنی است؛ «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توییتر خود نوشت:


«بسیار خوشحالم که استاد دکتر مسعود سلیمانی و آقای وانگ بزودی به خانواده هایشان ملحق می شوند. از همه کسانی که در این امر دخیل بودند بویژه دولت سوئیس قدردانی می کنم.»
ظریف در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «بسیار خوشحالم که استاد دکتر مسعود سلیمانی و آقای وانگ بزودی به خانواده هایشان ملحق می شوند. از همه کسانی که در این امر دخیل بودند بویژه دولت سوئیس قدردانی می کنم».

شایان ذکر است؛ دکتر مسعود سلیمانی، این استاد و پژوهشگر ایرانی پس از حدود یکسال بازداشت غیرقانونی در آمریکا لحظاتی پیش آزاد و در سوئیس تحویل مقامات ایرانی شد. این دانشمند ایرانی که در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی پژوهش می‌کند، در سفری تحقیقاتی به دعوت موسسه آمریکایی «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان است، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد و به‌خلاف تمامی پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، پلیس آمریکا اقدام به بازداشت وی کرد.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام