محمد باقر نوبخت رو نمایی از ارقام کلیدی بودجه 99
16 آذر 98 - 07:30

محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه ستاد بودجه 99، با بیان این که روز یک شنبه (امروز) رئیس جمهور لایحه بودجه 484 هزار میلیارد تومانی را در قالب 19 پیوست به مجلس تقدیم می کند، به تشریح این لایحه پرداخت.

به گزارش خراسان، آن گونه که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده، امروز رئیس جمهور لایحه بودجه سال آینده را به مجلس تقدیم خواهد کرد و بررسی این لایحه حساس در شرایط کنونی کشور که شاکله کلی آن به صورت جدول زیر است، در خانه ملت کلید خواهد خورد.
در این حال، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، در حاشیه آخرین جلسه ستاد بودجه 99 کشور، به تشریح این لایحه پرداخت. به گزارش فارس، محمدباقر نوبخت با اشاره به سقف 484 هزار میلیارد تومانی منابع عمومی دولت در بودجه سال آینده، گفت: مهم ترین سیاست پیش بینی شده در بودجه سال ۹۹ کل کشور، افزایش قدرت خرید مردم است.
درآمد نفت فقط صرف پروژه های عمرانی خواهد شد
نوبخت با اشاره به بخش منابع بودجه 99، گفت: تلاش کردیم کمترین وابستگی را در طول تاریخ اقتصادی کشور به منابع نفتی و صادرات نفت داشته باشیم. منابع نفتی در بودجه امسال نسبت به سال گذشته به یک سوم تقلیل یافته است. منابعی هم که از صادرات نفت به دست می آید صرف طرح های عمرانی خواهد شد. نوبخت همچنین گفت: رقم دیگری که از راه واگذاری دارایی های مالی دولت به دست آید را صرف بازپرداخت تعهدات (بدهی ها) طرح های عمرانی خواهیم کرد.
صادرات 48 هزار میلیارد تومانی نفت
آن گونه که نوبخت اعلام کرده، منابع حاصل از صادرات نفت کمتر از 47 تا 48 هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته افت قابل توجهی را نشان می دهد. منابع حاصل از واگذاری دارایی های سرمایه ای در لایحه بودجه امسال حدود 148 هزار میلیارد تومان بود که البته با نرخ ارز متوسط شش هزار تومان و فرض صادرات حدود 1.5 میلیون بشکه نفت محاسبه شده بود. با این حال، به نظر می رسد امسال متوسط نرخ ارز در بودجه بسیار کمتر از شش هزار تومان باشد. ضمن این که صادرات نفت نیز به مراتب کمتر از بودجه امسال خواهد بود.
رشد 4 درصدی هزینه ها؛ افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان
اما در بخش هزینه ها، رئیس سازمان برنامه و بودجه از پیش بینی 70 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در بودجه آینده خبر داد و اظهارکرد: در سال آینده تلاش می کنیم که مراکز استان های کردستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و خراسان جنوبی را به شبکه سراسری وصل کنیم. وی افزود: همچنین تعداد زیادی از راه آهن های یک خطه را ۲ یا ۳ خطه خواهیم کرد. ۳۰ طرح آب رسانی همچون سد های بزرگ را افتتاح خواهیم کرد و آزادراه های متعددی را به پایان خواهیم رساند. وی با بیان این که در کل بودجه طرح های عمرانی نسبت به سال گذشته بیش از 5 درصد افزایش یافته است، افزود: هزینه های جاری نیز رشد ۴ درصدی داشته است. اما از دل این هزینه ها، ۱۵ درصد برای افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان، ۶ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان، ۲ هزار میلیارد تومان برای طرح رتبه بندی فرهنگیان و 31 هزار میلیارد تومان برای یارانه بنزینی در نظر گرفته ایم. ضمن این که یارانه نقدی مشابه قبل پرداخت می شود.
نرخ ارز محاسباتی نیمایی 8000 تا ۸۵۰۰ تومان
اگر چه منابع لازم برای واردات کالای اساسی به صورت ارزی تخصیص می یابد اما با توجه به این که بودجه کشور ریالی تنظیم می شود، حجم ارز تخصیصی به این واردات و نیز نرخ محاسباتی آن نیز اهمیت می یابد. در این باره، رئیس سازمان برنامه و بودجه از واردات کالاهای اساسی به نرخ 4200 تومان خبر داد و نرخ ارز محاسباتی برای ارز نیمایی را 8000 تا 8500 تومان اعلام کرد. این در حالی است که علی ربیعی از تخصیص 10.5 میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی خبر داده بود. رقمی که نسبت به سال گذشته، 3.5 میلیارد دلار کمتر است و احتمالاً این موضوع به کاهش تعداد اقلام کالاهای اساسی مورد حمایت دولت برای واردات بر می گردد.بدین ترتیب می توان محاسبه کرد که با احتساب نرخ ارز 4200 تومان، حدود 44 هزار میلیارد صرف واردات کالاهای اساسی خواهد شد. از آن جا که ارز مورد نیاز برای این واردات، از طریق ارز صادرات نفت تامین می شود، می توان گفت بخش بزرگی از ارز حاصل از فروش نفت به واردات کالاهای اساسی اختصاص خواهد یافت. هر چند مابه ازای ریالی آن طبق اظهارات نوبخت صرف هزینه های عمرانی می شود.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام