جادوی دکمه ها در دستان شما
18 آذر 98 - 09:07

بین دوک‌های نخ رنگی، پاکت‌های مقوایی، سوزن، چند قیچی و ‌متر باریک و سبز رنگی که داخل کشوی خیاطی مادر من است، دو جعبه فلزی کوچک وجود دارد که مامان، دکمه‌ لباس های قدیمی‌مان را جدا کرده‎است و داخل آن‌ها نگه می‌دارد. دو جعبه با کلی خاطره از لباس‌هایی که دیگر نیستند؛ دکمه‌های یکی یک‌دانه‌ای که اضافه آمده‌ یا از پیراهن نامعلومی جدا شده‌اند. احتمالا شما هم در منزل‌تان یکی از این جعبه‌ها داشته‌باشید. دکمه‌های لنگه‌به‌لنگه و رنگارنگ به چه کاری می‌آیند؟ در مینی‌مهارت امروز قصد داریم چند ایده ویژه برای به‌کارگیری مجدد این دکمه‌ها در اختیار شما قرار دهیم.

دکمه‌دوزی
درست است که وظیفه دکمه‌ها چیز دیگری است اما شما می‌توانید از هنر و سلیقه خودتان بهره بگیرید و به دکمه‌ها هویتی متفاوت ببخشید. اول از همه یکی از ساده‌ترین پیراهن‌های‌تان را انتخاب کنید و دکمه‌هایی را که با رنگ لباس هم‌خوانی دارند با یک طرح دلخواه روی لباس‌تان بدوزید. لازم نیست از علم خیاطی چیزی بدانید. تنها یک نخ و سوزن بردارید و کار را شروع کنید. اگر از تعداد دکمه کمی استفاده می‌کنید، با استفاده از نخی که رنگش مشخص باشد، یک ایده بامزه و خلاقانه روی لباس‌تان بدوزید.
کارت پستال
کارت تبریک دکمه‌دار یکی از آن ایده‌های خوبی است که خودم دو بار آن را پیاده کرده‌ام. لازمه این کار فقط و فقط صرف کردن اندکی زمان برای عزیزان‌تان است. می‌توانید از چسب یا نخ برای متصل کردن دکمه‌ها به مقوا استفاده کنید. حواس‌تان باشد اگر نخ و سوزن را برای این کار درنظر گرفته‌اید، مقوای ضخیم و محکم‌تری انتخاب کنید. برای جلوه دادن به هنری که خلق می‌کنید از نخ‌های رنگارنگ و براق دمسه استفاده کنید.
زیورآلات
شاید فکرش را نکنید اما دکمه‌های رنگی قابلیت بسیاری برای تبدیل شدن به زیورآلات و گل‌سرهای جورواجور دارند. فقط کافی است چند دکمه مناسب انتخاب کنید و به کمک سوزن و نخ آن‌ها را روی تل، پنس، کش و کلیپس‌‌های متنوع بدوزید. همچنین می‌توانید به روش‌های مختلفی از جمله دوختن دکمه‌ها روی کش معمولی یا چسباندن روی نمد، دستبندهای دوستی بسازید. اگر هم در کار ساخت زیورآلات متبحر باشید، می‌توانید با سیم‌های ظریف و مخصوص زیورآلات، به کمک دکمه‌های درخشان، اشیای زینتی تمیزتری خلق کنید.
نشانه‌گذار کتاب
از آن‌جایی که شخص اهل مطالعه‌ای هستید و ستون مینی‌مهارت را هم دنبال می‌کنید، یک ایده ویژه برای شما درنظر گرفته‌ایم. اول از همه یک روبان متناسب با ضخامت و ارتفاع کتاب‌تان تهیه کنید. در مرحله دوم یک سر روبان را کش و سر دیگرش را دکمه‌ای که باب دل‌تان است، بدوزید. این نشانگر کتاب (بوک‌مارک )
استثنایی هرگز آخرین صفحه‌ای را که مطالعه کرده‌اید، فراموش نخواهدکرد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام