تولید محصولات زیست فناوری غرب اسیا در رتبه نخست ایران
20 آذر 98 - 03:22

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه رتبه نخست تولید محصولات زیست‌فناوری و واکسن در غرب آسیا نیز متعلق به ایران است، گفت: ۵۰ درصد درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان از محل شرکت‌های زیست‌فناوری است.

به گزارش روز پنجشنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، «سعیدرضا عاملی» در تشریح مصوبات جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: در جلسات این شورا گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در حوزه زیست فناوری و ظرفیت سازی برای توسعه این فعالیت‌ها در کشور مورد بحث قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این گزارش تأکید شد که جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون در تولید علمی دارای رتبه اول منطقه خاورمیانه و رتبه دوازدهم جهان را داراست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان از محل شرکت‌های زیست‌فناوری و بیش از ۶۰ درصد عمده صادرات محصولات دانش‌بنیان کشور مربوط به شرکت‌های این حوزه است، خاطرنشان کرد: تولید کودهای زیستی به عنوان جایگزین کودهای شیمیایی(کاهش ارزبری ۱۶۲ میلیون دلار)، تولید بذور با کیفیت دانه‌های روغنی و سایر محصولات غذایی (کاهش ارزبری ۲۵۰ میلیون دلار)، تولید نهال‌های کشت‌بافتی برای احیای باغ‌های کشور (ارزآوری ۱۱۷ میلیون دلار) و تولید افزودنی‌های خوراک دام و طیور با هدف کاهش ارزبری ۱۰۰ میلیون دلاری از مهمترین برنامه‌های در حال اقدام برای کاهش ارزبری و رونق تولید در کشور است که در این گزارش مطرح شد.

وی افزود: قرار شد که پیشنهادهای مطرح شده توسط ستاد زیست فناوری پس از بررسی بیشتر، در جلسه آینده شورا به تصویب نهایی برسد.

عاملی در ادامه از انتخاب هفت رییس جدید دانشگاه‌ها در کمیته انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها خبر داد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر این اساس سعدالله نصیری قیداری به عنوان رئیس دانشگاه شهید بهشتی تهران، محمد قاسمی به عنوان رئیس دانشگاه ولایت، عباس افخمی به عنوان رئیس دانشگاه بین المللی سازمان همکاری‌های اقتصادی گروه هشت، علیرضا منظری توکلی به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان، احسان کامرانی به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان، پیام نجفی به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان و حسین کلانتری به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی انتخاب شدند.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام