در خواست ستاد حقوق بشر از مجامع بین المللی برای مجازات عانلان ترور سردار سلیمانی
12 دی 98 - 21:29

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از مجامع بین‌المللی بویژه دبیرکل سازمان ملل متحد، شورای امنیت سازمان ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر و دولت عراق خواست تا در راستای شناسایی و مجازات آمران و عاملان اقدام جنایتکارانه آمریکا به مسئولیت و وظیفه قانونی خود عمل کنند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این بیانیه تصریح شده است: اقدام دولت آمریکا در انجام عملیات مسلحانه تروریستی با موشک و  پهپاد، صبح جمعه مورخ 13 دی ماه 1398 به دو خودرو غیرنظامی در منطقه غیر نظامی در نزدیکی فرودگاه بین المللی شهر بغداد که سرنشینان غیر مسلح آن به دعوت رسمی مقامات دولت عراق، بصورت قانونی و خارج از شرایط جنگی، با هواپیمای مسافربری وارد خاک این کشور شده بودند، موجب شهادت تعدادی از فرماندهان نظامی بلند پایه ایران و عراق از جمله فرمانده سپاه قدس، سردار سپهبد قاسم سلیمانی شد. این اقدام جنایتکارانه مصداق بارز تروریسم دولتی بوده فلذا ذیل قوانین بین المللی مسئولیت کامل تمام عواقب آن بر عهده دولت آمریکا است.

در این بیانیه آمده است: ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن شناسایی عملیات مسلحانه نیروهای امریکایی در خاک عراق بعنوان «تجاوز» به تمامیت ارضی، نقض حاکمیت و استقلال سیاسی دولت عراق، اقدام دولت آمریکا در حمله پهپادی به اهداف انسانی را  مصداق «جنایت تجاوز»، اقدامی تروریستی و منتج به تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی، نقض آشکار منشور ملل متحد در منع توسل به زور، نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل، حقوق بین الملل بشر و بشر دوستانه، ناقض حق حیات و اصل کرامت انسانی و  نقض فاحش حقوق بنیادین بشر دانسته و آن را محکوم می کند.

«ستاد حقوق بشر، همچنین ضمن محکومیت اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن مقامات نظامی ایران منجمله یکی از مقامات عالی‌رتبه طی عملیات نظامی و از پیش طراحی شده در یک کشور ثالث بدون اجازه آن دولت، توجیهات دولت آمریکا را بی پایه و اساس و فاقد هرگونه مبنا در حقوق بین الملل دانسته و یادآوری می کند، سپاه قدس بخشی از ساختار قانونی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده و حضورش در خاک کشورهای دیگر منجمله عراق ذیل ترتیبات کاملاً  قانونی و منطبق با موازین بین المللی (درخواست رسمی دولت مستقر) و با هدف صلح سازی و از جمله مبارزه با تروریسم صورت گرفته است.»

ستاد حقوق بشر در این بیانیه افزود: شناسایی بخشی از نیروهای مسلح قانونی یک دولت در ظرفیت دروغین «سازمان تروریستی خارجی» توسط آمریکا نقض اصول شناخته شده حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل، از جمله اصل برابری حاکمیت دولت‌ها بوده و به هیچوجه نمی‌تواند مستمسکی برای تهدید و یا استفاده از زور علیه آنها، از جمله در قلمرو کشورهای دیگر باشد. از این رو، قویاً از مجامع بین المللی بویژه شخص دبیرکل سازمان ملل متحد، شورای امنیت سازمان ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر و دولت عراق می خواهد تا در راستای شناسایی و مجازات آمران و عاملان اقدام جنایتکارانه فوق، به مسئولیت و وظیفه قانونی خویش عمل کند.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمری مجاهدت بامداد جمعه ۱۳ دی ماه در حمله بالگردهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید.  

بر اساس اعلام پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ رییس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بود.

در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

رهبر معظم انقلاب همچنین در حکمی سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کردند.

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام