وزیر خارجه انگلیس برای گفت وگو های منطقه ای به واشنگتن سفر می کند
12 دی 98 - 22:09

«دومنیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس با هدف مذاکره درباره ترور سردار سلیمانی و کاهش تنش‌های منطقه‌ای این هفته به واشنگتن سفر می‌کند.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه (۱۳ دی) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، با شلیک موشک از پهپادهای پنتاگون(وزارت دفاع) به خودروی آنها به شهادت رسیدند.

بعد از این اقدام تروریستی، کاخ سفید به دنبال رایزنی با کشورهای مختلف به ویژه منطقه خاورمیانه و اروپا برای توجیه این اقدام نقض کننده قوانین بین‌المللی است.

لندن نیز در واکنش به این مساله، واکنش حمایتی از کاخ سفید داشته است. در همین رابطه راب وزیر امور خارجه انگلیس در گفت‌وگو با شبکه اسکای، اظهارداشته، با شرکای اروپایی و آمریکایی از نزدیک گفت‌وگوهایی خواهد داشت و تلاش خواهد کرد تا به این هدف برسد.
راب گفته، امروز با رئیس جمهوری و نخست‌وزیر عراق صحبت کرده و تلاش می‌کند با وزیر خارجه ایران نیز گفت‌وگو کند.

او در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه آیا آمریکا حق داشته اقدام به ترور قاسم سلیمانی کند یا خیر گفته، «بریتانیا متوجه است که آمریکا در چه موقعیتی قرار داشته؛ واشنگتن در خصوص چنین اقدامی خود تصمیم می‌گیرد و آنها حق دفاع از خود را دارند.»
این مقام انگلیسی همانطور که انتظار می‌رفت، با توجه به حمایت‌های گسترده ترامپ از بوریس جانسون و دولتش، از سیاست‌های کاخ سفید حمایت کرده، ‌بدون آنکه اشاره کند که آیا اقدامی علیه آمریکا صورت گرفته که واشنگتن، با فرافکنی، برای توجیه این اقدام خود آن هم در یک کشور دیگر، به دنبال تطهیر این حمله تروریستی است؟

در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.
وزارت  امور خارجه نیز با صدور بیانیه‌ای، این اقدام تروریستی رژیم‌ آمریکا را محکوم کرد و نشست فوق العاده تشکیل داد. همچنین سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به آمریکا به وی اعلام شد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام