گرانی تراشه ها در پی قطعی برق کارخانه سامسونگ
12 دی 98 - 23:29

منابع رسانه DigiTimes گزارش داده اند که در سال میلادی جدید، قیمت تراشه‌های فلش NAND روند صعودی خواهد داشت و شاهد افزایش محسوس قیمت این محصولات خواهیم بود.

این گزارش از گفته‌های منابع مختلف فعال در کمپانی‌های تراشه ساز مانند SK Hynix، سامسونگ و مایکرون برگرفته شده است که حاکی از این دارد به زودی محصولاتی که از تراشه‌های NAND در آنها استفاده میشود که از مهم ترین آنها میتواند به حافظه‌های رم و SSDها اشاره کرد، دچار رشد قیمت خواهند شد. اگر این پیش بینی درست باشد، باید انتظار افزایش قیمت محسوسی را در قطعاتی مانند حافظه‌های کامپیوتر داشته باشیم. این افزایش قیمت میتواند شامل هر نوع ذخیره سازی مانند اس‌اس‌دی‌های 2.5 اینچی گرفته تا نمونه‌های M.2 و درایوهای NVMe شود.

یکی از دلایل احتمالی افزایش قیمت تراشه‌های NAND میتواند قطع برق در یکی از کارخانه‌های تولید تراشه سامسونگ باشد که به تازگی اتفاق افتاد و گزارش مربوط به این اتفاق را نیز در سخت افزار مگ خواندیم باشد. سامسونگ از این حادثه میلیون ها دلار ضرر کرد. تولید نیمه هادی ها بسیار حساس به جریان برق است و کوچک ترین قطعی یا نارسایی برق میتواند کل خط تولید را دچار مشکل کند. در حالی که همین اتفاق نیز برای افزایش قیمت محسوس محصولات مبتنی بر NAND کافیست چرا که سامسونگ یکی از مهم ترین تولیدکنندگان تراشه‌های NAND در جهان است، اما دیگر دلیل احتمالی میتواند عدم تامین مناسب مواد اولیه که در تولید تراشه‌های NAND استفاده میشود باشد که باعث میشود مواد لازم به اندازه تقاضای سازندگان تامین نشود.

این اتفاق در طولانی مدت نیز میتواند بر روی قیمت تراشه‌های فلش NAND تاثیرگذار باشد و مشکلاتی را در آینده برای تولید این محصولات نیز بوجود آورد. با این حال امید میرود که سامسونگ به زودی خط تولید مختل شده خود را راه اندازی کند و بتواند زیان وارد شده را جبران کند که در این صورت میتوان به عدم افزایش قیمت چشمگیر تراشه‌های NAND امیدوار شد.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام