ترامپ از تهدید های پیشین خود علیه ایران عقب نشینی کرد
16 دی 98 - 20:11

معاون وزیر ﺧﺎرﺟﻪ ﭘﯿﺸﯿﻦآﻣﺮﯾﮑﺎ در امور ایران، سخنرانی ترامپ پس از حملات موشکی سپاه به پایگاه‌های آمریکا را نشانه‌ عقب نشینی از تهدیدهای قبلی وی دانست و گفت او در این سخنرانی شبیه اوباما صحبت کرد.

"ﺟﺎن ﻟﯿﻤﺒﺮت"  روز پنج شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره سخنان روز چهارشنبه دونالد ترامپ افزود: حرف های او از یک سو پر از تناقض و از سوی دیگر بسیار شبیه حرف های باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا بود.

وی ادامه داد: مثلا وقتی او گفت من می‌خواهم با "رهبران و مردم" ایران صحبت کنم، اگر به یاد داشته باشید، شبیه سخنان اوباما در سال 2009 بود. اوباما در پیام نوروزی خود در آن سال همین اصطلاح را به کار برد.

استاد علوم سیاسی در آکادمی نیروی دریایی آمریکا تاکید کرد: این خیلی جالب است. او از یک طرف سر هر چیزی که می شود به اوباما حمله می کند، اما سخنانش خیلی شبیه اوباما شده است.

"بارک اوباما" رئیس جمهور پیشین آمریکا در  پیام نوروزی خود در سال 1387 (2009) گفته بود "من به خصوص مایلم مستقیما مردم و رهبران جمهوری اسلامی را مخاطب قرار دهم".

لیمبرت تصریح کرد: اشاره به داعش در سخنان ترامپ به نوعی اذعان به وجود منافع مشترک با ایران برای مبارزه با این گروه است.

ترامپ در سخنان روز گذشته خود در جملاتی که هم به نوعی تهدید در آن وجود داشت و هم دعوت به همکاری، مبارزه با داعش را برای ایران هم خوب دانست. وی پیش از این هم بارها گفته بود که ایران و روسیه از مبارزه با داعش سود می برند.

سفیر اسبق آمریکا در موریتانی با اشاره به سخنان تهدیدآمیز ترامپ علیه ایران و تهدید به کاربرد زور در صورت حمله به پایگاه های آمریکا گفت که وی عقب نشینی کرد.

لیمبرت جملات پایانی سخنرانی ترامپ درباره صلح هم خاطرنشان کرد: این جملات هم شبیه اظهارات دیگر اوباما است که گفته بود اگر شما دست های خود را بگشایید، ما هم آغوشمان باز خواهد بود. برخی صحبت های ترامپ، "اوباما وار" بود.

این دیپلمات سابق آمریکایی در پاسخ به اینکه چرا ترامپ از تهدیدهای خود عقب نشینی کرده و واکنشی به در هم کوبیده شدن پایگاه "عین الاسد" از سوی ایران نداد، گفت: این به خاطر آن نیست که ترامپ انسان خوبی است. برای آن است که او می داند که جنگ برای وی از لحاظ سیاسی گران تمام خواهد شد. او می داند که امیدش برای انتخاب دوباره ممکن است به باد برود.

لیمبرت تصریح کرد: ترامپ به طرفدارانش وعده داده بود که نیروهای آمریکایی را از خاورمیانه خارج کند و راه روسای جمهوری پیشین را نرود.

جمهوری اسلامی ایران در پی اقدام تروریستی متجاوزان آمریکایی در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی که بامداد جمعه رخ داد، در اقدامی متقابل و مطابق با مقررات بین المللی، پایگاه عین الاسد آمریکا را درهم شکست.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام