چین :مساله هسته ای ایران باید به صورت عادلانه حل شود
16 دی 98 - 21:27

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین با بیان اینکه افزایش تنش ها در خاورمیانه چالش های جدی برای مساله هسته ای ایران ایجاد کرده است گفت: همه طرف ها باید تلاش کنند موضوع هسته ای ایران را به صورت شفاف و عادلانه حل کنند.

گنگ شوانگ روز پنجشنبه در کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در پکن افزود: ایالات متحده آمریکا به طور یک جانبه از برجام خارج شده، از حقوق بین الملل و تعهدات بین المللی خود غافل شده، فشار حداکثری بر ایران وارد کرده و سایر طرف ها را هم از انجام تعهدات خود منع کرده است این اقدامات آمریکا، ریشه تنش های فعلی است.

وی از برجام به عنوان یک قرارداد جامع و مورد تایید و تصویب شورای امنیت سازمان ملل نام برد و گفت: برجام به عنوان نتیجه دیپلماسی چند جانبه، ستون مهمی برای سیستم بین المللی منع گسترش تسلیحات هسته ای، صلح و ثبات در خاورمیانه و بخش قابل توجهی از نظم بین المللی است.

این مقام چینی گفت: جامعه جهانی باید تصویر بزرگتر و طولانی مدتی در ذهن داشته باشد کاملاً از برجام حمایت کند و برای بهبود مساله هسته ای ایران و خاورمیانه تلاش کند چین در ارتباط و هماهنگی نزدیک با طرف های ذیربط خواهد ماند و برای این منظور تلاش های خستگی ناپذیری را انجام می دهد.

 

تلاش های چین و روسیه برای کاهش تنش در خاورمیانه 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در واکنش به افزایش تنش ها در خاورمیانه نیز گفت: چین از نزدیک در حال پیگیری اوضاع در خاورمیانه بوده و با روسیه و سایر طرف های ذیربط در تماس نزدیک است اخیراً نیز وانگ یی وزیر امور خارجه چین با لاوروف وزیر امور خارجه روسیه درباره این موضوع تلفن صحبت کردند آنها در مورد وضعیت فعلی منطقه خلیج فارس و همکاری دو کشور در شورای امنیت سازمان ملل متحد، نظرات و مواضع خود را هماهنگ کردند.

او گفت: چین و روسیه به عنوان شرکای استراتژیک و اعضای دائم شورای امنیت، نظرات و مواضع مشابه یا کاملاً مشابهی در مورد موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی دارند ما گفت و گوها و هماهنگی های بین یکدیگر را حفظ کردیم که باعث ثبات و چشم انداز مثبت بین المللی شده است.

گنگ شوانگ اظهار کرد چین آماده تقویت ارتباطات و هماهنگی های استراتژیک با روسیه، حمایت مشترک از عدالت بین المللی و صلح و ثبات منطقه ای و نقش مسئولانه و سازنده در تشدید تنش ها در منطقه خلیج فارس و برخورد صحیح با اوضاع فعلی است.

 

دعوت ایران و آمریکا به خویشتنداری 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در مورد اظهارات ترامپ هم که گفته بود که ما بهترین ارتش جهان را داریم گفت: چین شرایط خاورمیانه را از نزدیک دنبال می کند و از طرف های ذیربط می خواهیم خویشتندار باشند صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه باید تضمین شود زیرا این مهم به منافع همه کشورها خدمت می کند و برای کل جهان از اهمیت حیاتی برخوردار است.

او گفت: چین معتقد است در روابط بین الملل همه کشورها باید صادقانه اهداف و اصول منشور سازمان ملل و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین الملل را رعایت کنند و اختلافات را از طریق گفت و گو، مذاکره و سایر راه های صلح آمیز حل کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین تصریح کرد ما از همه طرف ها می خواهیم برای حفظ صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس تلاش های مشترکی انجام دهند چین نیز همچنان از موضع عینی و منصفانه حمایت می کند و نقش مهم و سازنده در بهبود اوضاع و برخورد صحیح با اوضاع بازی خواهد کرد چین سازنده صلح، مروج ثبات و مشارکت در توسعه در خاورمیانه بوده و خواهد بود.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام