ظرفیت ذاتی گردشگری توان بهبود شرایط کنونی را دارد
19 دی 98 - 19:03

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به تنش‌هایی که منجر به کاهش شدید ورود گردشگر خارجی به کشور شده است، گفت: ظرفیت ذاتی گردشگری توان بهبود و ترمیم شرایط کنونی را دارد.

علی اصغر مونسان روز یک‌شنبه در آئین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی و وزارت میراث فرهنگی، که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، با تایید کاهش تورهای ورودی گردشگر به ایران پس از وقوع حوادث اخیر گفت: تنش‌های محیطی بر گردشگری کشور اثر منفی داشته اما ظرفیت ذاتی گردشگری سبب ترمیم و بهبود شرایط می‌شود.

وی با بیان این که شهادت سردار سلیمانی و اتفاق ناخوشایند اخیر همچون سقوط هواپیما، را بهانه قرار داده اند و تبلیغات سوء علیه ایران می‌کنند، گفت: این کاهش چشمگیر گردشگر ورودی تورهای خارجی به ایران با کمک کارشناسان حوزه گردشگری به سرعت مرتفع می‌شود.

مونسان با بیان این که نبود حساب‌های اقماری گردشگری حجم ارز وارده به GDP را معلوم نمی‌کند و مشخص نمی‌شود چقدر کشور از ورود گردشگر به کشور منتفع می شود،‌ افزود: بزودی این حساب با کمک کارشناسان دانشگاه علم و فرهنگ، سازمان برنامه و مرکز آمار کشور رونمایی می‌شود.

مونسان توسعه گردشگری را محدود به این موارد ندانست و گفت: رشد گردشگری محرک اقتصادهایی همچون حمل و نقل، کشاورزی و پوشاک کشور نیز می‌شود. هم اکنون تنها درآمدهایی از هتل‌داری و رستوران داری گردشگر در GDP محاسبه می شود که کامل نیست.

مونسان در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با اشاره به حوادث زیادی که در سال ۹۸ در کشور اتفاق افتاده و منجر به کاهش گردشگری شده است، گفت: اتفاقات افتاده اثرات گسترده‌ای در گردشگری داشت، اما با برنامه‌ریزی و تلاش از آن‌ها عبور کردیم، هر کدام از آن اتفاقات می‌توانست ضربه بزرگی وارد کند.

وی ادامه داد: اتفاقات اخیر وسعت بیشتری داشته است. تلاش می‌کنیم اثرات منفی آن را کنترل کنیم و به حالت عادی برگردیم، امیدوارم از این وضعیت عبور کنیم و زودتر نرمال شویم.

مونسان همچنین گفت: سال ۱۳۹۸ با بودجه‌ای محدود اقدامات تبلیغاتی زیادی انجام شد، بخش خصوصی نیز مشارکت داشت و ایران را در کشورهای هدف معرفی کردیم، اما اکنون با وضعیتی مواجه شده‌ایم که نیاز است برنامه‌ریزی جدیدی داشته باشیم.

وزیر میراث فرهنگی درباره‌ اخباری که روز گذشته مبنی بر کاهش ۷۰ درصدی تورهای ورودی پس از سقوط هواپیمای اوکراین منتشر شد، بیان کرد: بعضی از کشورها توصیه‌هایی در این باره داشته‌اند که حتما اثراتی در لغوشدن تورهای ایران داشته است، تلاش می‌کنیم به حالت عادی برگردیم.

وی اضافه کرد: قطعا عدد ۷۰ درصد قابل توجه است، در بعضی از کشورها این ریزش بیشتر بوده و در برخی کمتر، ما بازارهای جدیدی را اضافه می‌کنیم و امیدواریم این شرایط تغییر کند.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام