با قرار گرفتن در رده ششم وزن المپیکی منفی ۵۵ کیلوگرم؛ چاپ
سارا بهمنیار نخستین بانوی المپیکی تاریخ ورزش گیلان شد
20 اسفند 98 - 23:06

گیلان آنلاین: لغو لیگ‌های جهانی کاراته مراکش و مادرید و رقابت‌های اروپایی باکو باعث شد نابغه کاراته آسیا به‌عنوان نخستین بانوی ورزشکار گیلانی جواز حضور در المپیک را کسب کند.

 

 

 

گیلان آنلاین: سارا بهمنیار پس از پایان سومین مرحله لیگ برتر کاراته وان در سالزبورگ اتریش با کسب ۵۶۴۷٫۵ امتیاز در رده ششم وزن المپیکی منفی ۵۵ کیلوگرم و منطقه سبز قرار گرفت.

بتینا پلانک از کشور اتریش جدی‌ترین تعقیب‌کننده بهمنیار در وزن منفی ۵۰ کیلوگرم است، وی در لیگ جهانی سالزبورگ با ایستادن در مکان پنجمی موفق به تصاحب ۴۵۰ امتیاز شده و مجموع امتیازاتش را به ۵۱۹۷٫۵ امتیاز رساند.

بتینا در رقابت‌های قهرمانی اروپا ۲۰۲۰ به میزبانی باکو و لیگ جهانی رباط ۲۰۲۰ فرصت جبران اختلاف ۴۵۰ امتیازی با بهمنیار را پیش روی خود می‌دید؛ لیگ جهانی کاراته وان رباط خیلی زود به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شده و با تصمیم فدراسیون جهانی قرار شد این رقابت‌ها در اواخر فروردین‌ماه به میزبانی مادرید برگزار شود.

بتینا در رقابت‌های قهرمانی اروپا به نشان نقره دست‌یافته و ۶۹۰ امتیاز کسب کرد؛ وی در رقابت‌های قهرمانی باکو ۲۰۲۰ فرصت کسب نشان طلا و تصاحب ۳۰۰ امتیاز بیشتر را به خود می‌دید؛ فرصتی که با لغو مسابقات باکو از دست رفت و اختلاف ۴۵۰ امتیازی کاراته‌کار اتریشی نسبت به بهمنیار حاشیه امنی برای نابغه گیلانی فراهم آورد.

پیش‌ازاین فدراسیون جهانی اعلام کرد چنانچه رقابت‌های مادرید لغو شود، سالزبورگ اتریش که چندی قبل میزبان لیگ جهانی بود، به‌عنوان آخرین مرحله رقابت‌های انتخابی المپیک در نظر گرفته می‌شود؛ این تصمیم با موافقت کمیته بین‌المللی المپیک اتخاذشده است.

بدین ترتیب باید عنوان داشت ایران از طریق رنکینگ موفق به کسب چهار سهمیه(دو سهمیه مردان و دو سهمیه بانوان) شده است.

بهمن عسگری در وزن ۷۵- و حمیده عباسعلی در وزن ۶۱+ که پیش از این المپیکی شدن شان قطعی شده بود و حالا بر طبق رنکینگ در وزن ۵۵- کیلوگرم، سارا بهمنیار با ۵۶۴۷ امتیاز که در مکان ششم جدول رنکینگ جای دارد( ایستادن در منطقه سبز) موفق به کسب المپیک شده است.

در وزن ۷۵+ کیلوگرم هم سجاد گنج زاده دیگر نماینده شایسته کشورمان با ۸۶۱۷ امتیاز در رده سوم جای دارد( در وزن ۸۴+ کیلوگرم در رده نخست است) و موفق به کسب سهمیه چهارم ایران شده است.

بدین ترتیب با اعلام رنکینگ نهایی در مجموع ایران به همراه ایتالیا با چهار سهمیه پس از ترکیه(پنج سهمیه) بیشترین سهمیه از طریق رنکینگ کسب کرد.

اینک دختر ۲۱ ساله گیلان زمین به‌عنوان نخستین بانوی دیار گیل و دیلم به المپیک راه‌یافته و می‌تواند علاوه بر کسب نشان المپیک پس از شش دهه به‌عنوان نخستین بانوی گیلانی مدال‌آور این رقابت‌ها مطرح شود.

محمد رهبری و آرمین هادی‌پور دو ملی‌پوش گیلانی تیم‌های شمشیربازی و تکواندو کشورمان پیش‌ از این جواز حضور در رقابت‌های المپیک توکیو را کسب کرده و فاطمه صادقی در رشته کاراته و نازنین ملایی در رشته روئینگ دیگر امیدهای گیلان برای کسب سهمیه المپیک هستند.

 

 

 

منبع: دیار میرزا

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
تلگرام