گفتگو خبرنگار گیلان آنلاین با دکتر سید علیرضا مرتضوی :
در فضای قرنطینگی خانگی چطور اصطکاک های خانوادگی به حداقل برسد؟ 26 اسفند 98
گیلان آنلاین: زندگی در جامعه امروزی پرفراز و فرود است و باید کاری انجام دهیم که خوشی ها در این روزها بیشتر باشد و تلخی ها کم تر .

گفتگو خبرنگار گیلان آنلاین با دکتر سید علیرضا مرتضوی :
تحلیل روانشناختی فیلم جوکر 22 اسفند 98
گیلان آنلاین: فیلمی پرکشش و از منظر هنری و تکنیکی بسیار قابل اعتنا و جذاب است جایی که جایگزینی برای فیلم های قهرمان ساز تاریخ سینما میتواند باشد. 

10 روش تمدد اعصاب برای کاهش استرس 20 شهریور 98
گیلان آنلاین: اگر زندگی پر از استرس آرامش را از شما گرفته، روش های تمدد اعصاب می تواند شما را به زندگی عادی برگردانند. بعضی از این روش ها ، فقط 5 دقیقه و یا حتی کمتر زمان لازم دارد.

چرا ایران یکی از ۱۰ کشور افسرده دنیاست؟ 21 مرداد 98
گیلان آنلاین: تا پایان ‌سال اول متوسطه دوم، شاگرد اول کلاس بود اما در این‌ سال و تابستان پیش از شروع‌ سال دوم، شرایط آرام‌آرام تغییر کرد و «امیرعلی» دیگر آن آدم سابق نبود.  

گفتگو خبرنگار گیلان آنلاین با دکتر سید علیرضا مرتضوی :
مثبت اندیشی گام اول تغییر است 11 مرداد 98
گیلان آنلاین: روانشناسی مثبت اندیش از مطالعه ی تجربیات انتزاعی مثبت مانند: شادی وسعادت و خوش بینی گرفته تا مطالعه و ویژگی های شخصیتی مثبت مانند : شجاعت و حکمت و مطالعه ی نهاد های مثبت که از ساختارهای اجتماعی که میتوانند مدنیت و شهروندی مسولانه را پرورش دهند.

چالش‌های درمانِ روان 2 تیر 98
گیلان آنلاین: «مگه من دیوانه‌ام برم روانشناس؟»، «- بد نیست پیش یه مشاور بری! +‌ دیوانه خودتی!»؛ ... این دیالوگ‌ها را شاید گاه در واکنش دوستان و آشنایان‌تان به توصیه مراجعه وی به یک مشاور یا روانشناس شنیده باشید؛ حتی چه بسا خودتان هم این جملات را گفته باشید.

تست خودشناسی: کودک درون شما سالم است یا بیمار؟! 26 خرداد 98
گیلان آنلاین: ازمون روان سنجی پیش رویتان برای شناخت بیش تر با کودک درونتان تدارک دیده شده. برای اینکه بتوایند آن را حس کنید و از این به بعد به گونه ای برنامه ریزی کنید که هر چند وقت یک بار بشود به او سری بزنید، احوالش را سوال کنید و از سلامتی اش مطمئن شوید!  

در مقابل ترس‌کودک چه واکنشی نشان دهیم؟ 11 خرداد 98
گیلان آنلاین: ترس در کودکان در هر سنی، مراحل مختلفی دارد. برای مثال کودک در سن ۶ تا ۸ ماهگی از افراد غریبه و چهره‌های ناآشنا می‌ترسد و به عبارتی غریبگی می‌کند. رفته رفته هرچه بزرگ‌تر می‌شود ترس‌هایش بنا به سنش تغییر پیدا می‌کند.

نشانه های هشداردهنده مشکلات روحی و روانی 21 اردیبهشت 98
گیلان آنلاین: سلامت روان شامل سلامت عاطفی، روانی و اجتماعی است و تاثیر آن بر چگونگی تفکر، احساس وعمل فرد می باشد .همچنین سلامت روان است که تعیین می کند ما چگونه استرس را اداره کرده و درارتباط با دیگران و انتخاب هایمان کمک می کند. سلامت روان در هر مرحله از زندگی مهم است، از دوران کودکی و نوجوانی تا بزرگسالی.

راه های ساده شاد بودن در زندگی پر مشغله امروزی 15 اردیبهشت 98
گیلان آنلاین: همیشه فرصت هایی تازه برای خوشحال بودن وجود دارد. در اینجا 11 راه ساده را معرفی می کنیم تا خوشحالی را به زندگی روزمره خود اضافه کنید.

اهمیت و آثار خودشناسی + تست خودشناسی 9 اردیبهشت 98
گیلان آنلاین: در این مقاله خودشناسی،اهمیت خودشناسی و آثار آن را می‌خوانید همچنین در ادامه می‌‌توانید با یک تست شخصیت شناسی به شناخت نسبی از شخصیت خود برسد. این تست شامل مجموعه پرسش‌ها و تحلیل پاسخ‌های آن می‌باشد.

چطور می توان از افسردگی خلاص شد و یا آن را درمان کرد 4 اردیبهشت 98
گیلان آنلاین: افسردگی یک حالت روانی (احساسی ) است که همگان در لحظاتی به آن دچارمی شوند.مثل فوت یک عزیز یا نمره کم آوردن و شرایط مشابه که امکان دارد همه افراد در این شرایط حالتی از افسردگی را از خفیف تا شدید را تجربه می کنند.

۱۴ حقیقت روانشناسی که هرگز نمی‌دانستید 31 فروردین 98
گیلان آنلاین: علم روانشناسی آنقدر پیشرفت داشته که حالا بدانیم چطور اعتماد به نفس خود را بالا ببریم، خلاقیت مان را زیاد کنیم، یا امکان ایجاد روابط موفق را بیشتر کنیم.  


"باج گیری عاطفی" چیست و در برابر آن چه کنم؟ 23 فروردین 98
گیلان آنلاین: باج گیرها که معمولاً از نزدیکان شما مثل نامزد یا همسرتان هستند، ابتدا ویژگی های شخصیتی شما را شناسایی می کنند.

شخصیت‎شناسی از روی مدل قرار گرفتن پا‌ها 22 فروردین 98
گیلان آنلاین: زبان بدن رازهای زیادی را در مورد شخصیت افراد فاش می کند که فرم قرار گرفتن پاها نیز از آن مستثنی نیست. در حقیقت شما با توجه به فرم قرار گرفتن پاهای طرف مقابل تان می توانید اطلاعات زیادی را در مورد او به دست آورید. این بار که در جمعی نشسته اید، به فرم پاهای دیگران دقت کنید، مطمئنا چیزهای زیادی دستگیرتان خواهد شد. ما در ادامه پیامی را که شما می توانید از طریق فرم ایستادن یا نشستن افراد دریافت کنید، برایتان آورده ایم.

میزان استرس شما چقدر است و چطور می‌توانید استرس روزانه‌تان را کاهش دهید؟ 21 فروردین 98
گیلان آنلاین: امروزه میزان استرس و اضطراب در همه جوامع رو به فزونی داشته است. در این میان برخی با مراجعه به روانپزشکان به حل مشکل خود می پردازند. ولی متاسفانه برای همه امکان چنین کاری میسر نیست. از طرفی خیلی از ما حتی نمی دانیم که آیا درگیر این استرس ها هستیم یا خیر! در این مقاله بیتوته می‌توانید با انجان یا تست روانشناسی استرس خود را بسنجید. در ادامه راهکارهای برای کاهش استرس روزانه ارائه داده‌ایم.

تست اعصاب + راهکارهایی برای آرامش ذهن 19 فروردین 98
گیلان آنلاین: مشغله زندگی و کار، فشارهای جسمی و روحی در محیط اطراف، آلودگی ها و تنشها و بسیاری عوامل دیگر باعث عدم داشتن اعصابی آرام شده اند، اما با ما می‌توانیم با تسلط بر ذهن خود اعصابی آرام داشته باشیم. در ادامه به شما پیشنهاد می‌کنیم با انجام یک تست روانشناسی اعصاب خود را بسنجید و همچنین راهکارهایی برای داشتن ذهنی آرام را دنبال کنید.

خودبیمارانگاری (هیپوکندریا) 17 فروردین 98
گیلان آنلاین: افرادی که با وجود برخورداری از سلامت جسمی تایید شده از نظر پزشکان، خود را بیمار می‌پندارند، مبتلا به یک بیماری روحی به نام هیپوکندریا و یا خودبیمارانگاری هستند. در ادامه با بیتوته همراه باشید تا از علائم، علل، نحوه‌ی تشخیص و درمان خود بیمارانگاری بیشتر بدانید.

گرایش‌های عاطفی خود را با این تست شناسایی کنید 15 فروردین 98
گیلان آنلاین: اگر تمایل به خودشناسی و شناخت جنبه‌های متفاوت شخصیتی خود دارید، پیشنهاد می‌کنیم این تست روانشناسی جالب را انجام دهید. با انجام این تست گرایش‌های عاطفی خود در موقعیت‌های متفاوت را بشناسید.

8 راهکار برای بالا بردن سرعت عمل 4 فروردین 98
گیلان آنلاین: علاوه بر توانایی سرعت عمل بالا از فاکتورهای بسیار مهم برای کارایی بالای شخص در زمینه‌های مختلف از جمله شغل، تحصیل و ...محسوب می‌شود. در این قسمت از بیتوته به ارائه راهکارهایی جهت بالا بردن سرعت عمل پرداخته‌ایم.

انواع تست‌های روانشناسی، اعتبار و کاربرد آن‌ها 3 فروردین 98
گیلان آنلاین: تست های روانشناسی کاربردهای متفاوتی دارند. از یک سو برای ارزیابی و اندازه گیری دقیق توانمندی های فردی نظیر هوش، استعداد و …مورد استفاده قرار می گیرند و از سویی دیگر در تشخیص و ارزیابی مشکلات و مسائلی که فرد با آن‌ها رو به رو است، مانند استرس، مهارت های ارتباطی و… همچنین نتایج بدست آمده از تست روانشناسی در بررسی علل، و ارائه راهکار جهت پویایی بیشتر و کارآمد‌تر شدن تاثیر بسزایی دارد. این قسمت از بیتوته را دنبال کنید تا با انواع تست‌های روانشناسی، کاربرد و میزان اعتبار آن‌ها آشنا شوید.

تست اعصاب + راهکارهایی برای آرامش ذهن 26 اسفند 97
گیلان آنلاین: مشغله زندگی و کار، فشارهای جسمی و روحی در محیط اطراف، آلودگی ها و تنشها و بسیاری عوامل دیگر باعث عدم داشتن اعصابی آرام شده اند، اما با ما می‌توانیم با تسلط بر ذهن خود اعصابی آرام داشته باشیم. در ادامه به شما پیشنهاد می‌کنیم با انجام یک تست روانشناسی اعصاب خود را بسنجید و همچنین راهکارهایی برای داشتن ذهنی آرام را دنبال کنید.

گفتگو خبرنگار گیلان آنلاین با دکتر سید علیرضا مرتضوی :
چگونه ذهن مثبت نگر و زندگی بهتر داشته باشیم ؟ 23 اسفند 97
گیلان آنلاین: انسان ماهیت والاترین و شریف ترین مخلوق و خالق این دنیا و خیر مطلق این کائنات برروی زمین آمد ، تا زندگی را تجربه کند و برای رسیدن به جایگاه های بهتر روند زندگی انسان باید به گونه ایی باشد که روند صعودی باشد نه نزولی و آنچنان که امروزش از دیروزش در جایگاه بهتری تعبیر شود .

افسردگی مالیخولیا چیست؟/ علائم و درمان مالیخولیا 10 اسفند 97
گیلان آنلاین: مالیخولیا نوعی افسردگی است که مهم ترین ویژگی آن بی لذتی همراه با اختلال بارز روانی- حرکتی و بی اشتهایی و احساس گناه و بی انگیزگی است. در ادامه با ما همراه باشید تا با مالیخولیا، علائم و درمان آن بیشتر آشنا شوید.    

علت ترس از تاریکی و راه های غلبه برآن 30 بهمن 97
گیلان آنلاین: ترس از شب و تاریکی یک احساس مشترک است که در بین کودکان و حتی بزرگسالان دیده می شود ، این ترس برخی اوقات به دلیل استرس ناشی از فعالیت های روزمره و گاهی نیز به دلیل ایجاد توهم های ذهنی در افراد پدیدار می شود.    

بچه ها از چه سنی می توانند وارد فضای مجازی شوند؟ 25 بهمن 97
گیلان آنلاین: بسیار مهم است که کودکان شما دراین محدوده سنی تجربه های مثبتی را از سایت هایی که با آن سرو کار دارند، کسب کنند. این به مفهوم هر چه دور نگه داشتن کودکان از سایت های خطرناک نیست، بلکه اطمینان حاصل کردن از آن است که سایت های مورد بازدید، فرزندانمان را به سمت تخریب فکری سوق نمی دهد.    

روش هایی برای ترک عادات بد 23 بهمن 97
گیلان آنلاین: تلاش نکنید که در آن واحد بیش از یک عادت را ترک کنید. از مقدار کم و عادت‌هایی که ترک کردن آن‌ها ساده‌تر است شروع کنید. صرف‌نظر از اینکه چه هدف بزرگی دارید، یک لیست از اهداف کوچک‌تر و آسان‌تر برای خود تهیه کنید و هر دفعه سراغ یکی از موارد لیست بروید. بعد از اینکه یکی از عادات لیست را به‌طور کامل ترک کردید، سراغ مورد بعدی بروید. بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که دیگر هیچ موردی در لیست شما باقی نمانده است.    


چگونه می‌توانیم شخصیت قوی داشته باشیم؟ 19 بهمن 97
گیلان آنلاین: ترک عادات بد می‌تواند به شما کمک کند به جای سخت کار کردن، هوشمندانه عمل کنید. به این ترتیب به جای اینکه متعهد شوید سبزیجات بیشتری بخورید، آن بسته چیپسی که هرروز بعد از ناهار می‌خورید را حذف کنید. رها کردن عادات بد که شما را از داشتن ذهن و شخصیتی قوی محروم می‌کند، مثل احساس تاسف کردن نسبت به خود، رسیدن به عادات سالم را ضمانت می‌کنند.

چگونه می‌توانیم شخصیت قوی داشته باشیم؟ 16 بهمن 97
گیلان آنلاین: ترک عادات بد می‌تواند به شما کمک کند به جای سخت کار کردن، هوشمندانه عمل کنید. به این ترتیب به جای اینکه متعهد شوید سبزیجات بیشتری بخورید، آن بسته چیپسی که هرروز بعد از ناهار می‌خورید را حذف کنید. رها کردن عادات بد که شما را از داشتن ذهن و شخصیتی قوی محروم می‌کند، مثل احساس تاسف کردن نسبت به خود، رسیدن به عادات سالم را ضمانت می‌کنند.    

چگونه صبور باشیم؟ 10 بهمن 97
گیلان آنلاین: درک کردن و پذیرفتن این مسئله، مستلزم صبور بودن و صبر و بلوغ فکری شماست. اگر برای هدفی به سختی تلاش کنید، به احتمال زیاد به آن دست پیدا خواهید کرد، اما در اغلب موارد، برای رسیدن به آن باید صبور باشید.    

تلگرام